Aggasztóan keveset tud legveszélyesebb ellenségeiről az Egyesült Államok – erre a következtetésre jutott az a tavaly óta dolgozó vizsgálóbizottság, amely az iraki tömegpusztító fegyverekkel kapcsolatos titkosszolgálati tévedéseket hivatott feltárni. A tényfeltáró csoportot egy éve nevezte ki az elnök, minap kiadott jelentésének nyilvánosságra hozott változata pedig csak megerősítette azt a lesújtó véleményt az amerikai hírszerzéssel kapcsolatban, amelyet az elmúlt években már több egymástól független csoport is kialakított. A jelentésben radikális változtatásokra szólítják George W. Busht, aki a 74 pontba szedett javaslatok nagy részét saját hatáskörben, a törvényhozás közreműködése nélkül is foganatosíthatja. A legfőbb kitétel, hogy az újonnan kinevezett nemzeti hírszerzési igazgatót, John Negropontét nagyobb hatáskörrel kell ellátnia annak érdekében, hogy sikerrel szálljon szembe a CIA és a Pentagon hatalmával. A bizottság jelentése hamisnak tartja azokat a vádakat, miszerint a Bush-kormányzat manipulálta volna a hírszerzői jelentéseket az Irak elleni háború megindítása érdekében. Ehelyett teljes mértékben a hírszerző szervezeteket teszi felelőssé. „Az önnek napról napra adott hírszerzői jelentések hamisak voltak” – írják az elnöknek.
A jelentés a múlt hibáinak feltárásán túl a jövőre nézve is aggodalmát fejezi ki. „A legrosszabb hír azonban az, hogy a mai napig keveset tudunk legádázabb ellenségeink fegyverkezési programjairól, és még kevesebbet a szándékaikról” – írják, ám Észak-Koreát és Iránt nem nevezik meg konkrétan. Az al-Kaidával kapcsolatban arra hívják fel a figyelmet, hogy az Amerika elleni támadást megelőző információkkal szemben lényegesen nagyobb eredményeket értek el egy nem megnevezett (X vegyületként megjelölt) biológiai harcanyag kifejlesztése terén.
A bizottság végső soron arra jutott, hogy a hírszerző közösséget a politikai döntéshozóknak folyamatosan nyomás alatt kell tartaniuk, különben „nem hozzák ki magukból a maximumot”.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert