Csökkent a két vezető gabona jegyzése a chicagói árutőzsdén. A takarmánykukorica-jegyzések folyamatosan estek. Az USDA legfrissebb előrejelzései szerint a nemzetközi piac kereslet-kínálati helyzete továbbra is megnyugtatóan alakul, és a záró készletekben is növekedés várható. A búzajegyzésekre az USA őszibúza-vetésterületei mellett a legtöbb európai államban, sőt Kínában és a volt FÁK-országok övezeteiben is tapasztalható kedvező időjárás negatívan hatott. A fő búzatermő országok közül Kanada délnyugati, illetve Ausztrália keleti területein lehet gond a terméssel, mert e vidékeken eddig nagyon kevés csapadék hullott. Az Agrograin Rt. elemzése szerint a nemzetközi gabonapiacokon továbbra is az időjárás alakulására figyel a világ. Az ellátási helyzet gabonából megnyugtatóan alakul, de továbbra is gyengén ingadozó árak várhatók.
A Budapesti Árutőzsde (BÁT) piacain a tizennegyedik héten ismét visszafogott volt a kereskedés, az árak nyomottak maradtak, a piaci szereplők pedig kivártak. Összesen 102 kontraktusnyi üzlet született 219 millió forint értékben. A jegyzések gyengülése elsősorban az uniós gabonaintervenció körüli tartós bizonytalanságnak volt köszönhető. Szőke Miklós, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal megbízott elnökének közlése szerint eddig 4,1 millió tonna gabonával kapcsolatban érkezett be intervenciós felajánlás, amelyből már megvizsgáltak 1,8 millió tonnát. A héten az összforgalomból 58 kontraktust takarmánykukoricára kötöttek, amelynek jegyzései folyamatosan csökkentek. A búzaszekcióban összesen 28 kontraktusra kötöttek szerződést, itt a jegyzések mérsékelten csökkentek, illetve nem változtak.
Az előző, tizenötödik héten az első kereskedési napon nem változtak a BÁT búzapiacán az árak az előző péntekhez képest. A kenyérgabona tonnája májusi jegyzésre 22 500 forintba, decemberre 22 800 forintba került. Csütörtökön a búza májusra 22 500 forinton zárt, az augusztustól decemberig terjedő határidőkre pedig 200-300 forinttal lett olcsóbb a kenyérgabona. Az utolsó kereskedési napon csak a búza szeptemberi jegyzése változott: 300 forinttal, 21 500 forintra csökkent. Májusra változatlanul 22 500 forintba került a kenyérgabona.
A takarmánykukorica-piacon egységes gyengülést mutattak az árak a kereskedés kezdetekor és ezt az irányt majdnem egész héten keresztül tartották. Kedden például a kukorica ára tonnánként 300, 100, illetve 200 forinttal csökkent szeptemberi, novemberi, illetve decemberi lejáratra, szerdán pedig az 50– 100 forint közötti értékvesztés jellemezte az egyes határidőket. Csütörtökön a kukorica ára a legközelebbi, májusi lejáratra 70 forinttal mérséklődött, míg a távolabbi lejáratokban 100–600 forinttal estek a jegyzések. A heti árcsökkenési trendet a péntek törte meg, mert akkor szeptember kivételével minden terminusra 50–200 forinttal emelkedtek a határidők. A májusi lejárat ára 70 forinttal, 22 700 forintra nőtt.
A múlt héten kiderült, hogy az intervenció nemcsak itthon okoz problémákat, hanem Franciaországban is. A francia gazdálkodók szövetségei azt követelték az Európai Bizottságtól, hogy hosszabbítsa meg a kukorica felajánlásának határidejét, így több idejük lenne arra, hogy máshol próbálkozzanak az eladással. A termelők álláspontja szerint a francia kukoricapiacot felesleg fenyegeti a nagy kínálat, a kis export és a hatalmas mennyiségű magyar termés miatt.

A hely, ahová a napfény nem csak ablakon át érkezik