Egyszálspirál

K ö n y v e s h á z

Sebeők János
2005. 04. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sms-ek kíméljenek! Nincs mobiltelefonom. Nem kapok és nem küldök sms-eket. Mms-eket se. DVD-lejátszóm sincs. Van viszont DNS-em. Ez a legkorszerűbb. A biotechnológia. Minden sejt mélyén tartani egy DNS-lejátszót. Minden sejt mélyén birtokolni a teljesség potencialitását. Ma már tudnivaló, hogy minden egyes sejt mélyén ott lakik az Úristen: a genetikai anyag, amely által fogamzáskor a semmiből valamivé leszünk. James D. Watson pedig azt meséli el nekünk DNS című könyvében, hogy miképpen vált a genetikai anyagról szerzett tudásunk a semmiből fokozatosan valamivé, majd pedig szinte mindenné. Szinte mindenhatóvá.
James D. Watson Nobel-díjas létére kezdettől fogva hivatásának tekinti, hogy élményeit és tudását megossza a szélesebb nyilvánossággal. A Kettős spirál című, a valamikori Gondolat Kiadó gondozta könyve, amely 1970-ben jelent meg, valóságos krimi. Bevilágít a DNS megfejtéséért folytatott küzdelem szellemi és emberi vonatkozásaiba, érezzük, amint az erőviszonyok és az intuíció menthetetlenül, sorsszerűen vezet az esztétikailag is lenyűgöző megoldás felé: az élet lényegében véve információ. Míg Sztálin a Mendel–Morgan-féle genetika és a kibernetika ellen küzd, addig Neumann létrehozza az első számítógépet, Watson és Crick pedig Sorgén is túltéve desifrírozza, dekódolja az életet. Alig fél évszázada ennek, s ma ott tartunk, hogy a molekuláris genetika minden diszciplína közül a legelevenebb.
Gell-Mann, a kvarkmodell egyik – ugyancsak Nobel-díjas – megalkotója eltávolodott saját, eredeti diszciplínájától, s ma inkább az agykutatás érdekli, James D. Watson viszont képben maradt, s a kettős spirál által szellemileg mellérendelt másik zseni, H. C. Crick halála óta „egyszálspirálként” letéteményese az általa, általuk elindított tudományágnak. Ezt példázza a New Yorkban 2003-ban, s Budapesten a HVG Kiadó jóvoltából 2004-ben megjelent, tehát „up to date” frissességű monstre munka, a DNS is. Végigolvasva rá kell döbbennünk arra, hogy az élet korántsem az, aminek hisszük, a természettudományos valóság nem magától értetődő, s olykor az esztétika emberszabású normáin túl fekszik. James D. Watson könyve mindazonáltal populáris, hisz közérthetően tálalja estebéd gyanánt az amúgy felfoghatatlant. Jó ebédhez szól a nóta? Minél tovább haladunk a könyvben, szellemileg annál éhesebbek leszünk.
(James D. Watson: DNS. Az élet titka. HVG Könyvek, Budapest, 2004. Ára: 8500 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.