Sms-ek kíméljenek! Nincs mobiltelefonom. Nem kapok és nem küldök sms-eket. Mms-eket se. DVD-lejátszóm sincs. Van viszont DNS-em. Ez a legkorszerűbb. A biotechnológia. Minden sejt mélyén tartani egy DNS-lejátszót. Minden sejt mélyén birtokolni a teljesség potencialitását. Ma már tudnivaló, hogy minden egyes sejt mélyén ott lakik az Úristen: a genetikai anyag, amely által fogamzáskor a semmiből valamivé leszünk. James D. Watson pedig azt meséli el nekünk DNS című könyvében, hogy miképpen vált a genetikai anyagról szerzett tudásunk a semmiből fokozatosan valamivé, majd pedig szinte mindenné. Szinte mindenhatóvá.
James D. Watson Nobel-díjas létére kezdettől fogva hivatásának tekinti, hogy élményeit és tudását megossza a szélesebb nyilvánossággal. A Kettős spirál című, a valamikori Gondolat Kiadó gondozta könyve, amely 1970-ben jelent meg, valóságos krimi. Bevilágít a DNS megfejtéséért folytatott küzdelem szellemi és emberi vonatkozásaiba, érezzük, amint az erőviszonyok és az intuíció menthetetlenül, sorsszerűen vezet az esztétikailag is lenyűgöző megoldás felé: az élet lényegében véve információ. Míg Sztálin a Mendel–Morgan-féle genetika és a kibernetika ellen küzd, addig Neumann létrehozza az első számítógépet, Watson és Crick pedig Sorgén is túltéve desifrírozza, dekódolja az életet. Alig fél évszázada ennek, s ma ott tartunk, hogy a molekuláris genetika minden diszciplína közül a legelevenebb.
Gell-Mann, a kvarkmodell egyik – ugyancsak Nobel-díjas – megalkotója eltávolodott saját, eredeti diszciplínájától, s ma inkább az agykutatás érdekli, James D. Watson viszont képben maradt, s a kettős spirál által szellemileg mellérendelt másik zseni, H. C. Crick halála óta „egyszálspirálként” letéteményese az általa, általuk elindított tudományágnak. Ezt példázza a New Yorkban 2003-ban, s Budapesten a HVG Kiadó jóvoltából 2004-ben megjelent, tehát „up to date” frissességű monstre munka, a DNS is. Végigolvasva rá kell döbbennünk arra, hogy az élet korántsem az, aminek hisszük, a természettudományos valóság nem magától értetődő, s olykor az esztétika emberszabású normáin túl fekszik. James D. Watson könyve mindazonáltal populáris, hisz közérthetően tálalja estebéd gyanánt az amúgy felfoghatatlant. Jó ebédhez szól a nóta? Minél tovább haladunk a könyvben, szellemileg annál éhesebbek leszünk.
(James D. Watson: DNS. Az élet titka. HVG Könyvek, Budapest, 2004. Ára: 8500 forint)

Egyre nagyobb bajban van Ruszin-Szendi Romulusz, akár tíz évet is kaphat