Egy tolókocsihoz kötött amerikai férfi az első a világon, akinek segít a hétköznapok tennivalóiban az agyába épített gondolatolvasó csip – adta hírül a BBC. A 2001-ben késes rablótámadás miatt megbénult fiatalemberen egy massachusettsi kórházban végezték el az úttörő műtétet. Azóta az agyába beültetett csip követi, majd számítógépbe táplálja a gondolati úton közölt utasításait, így segítség nélkül is ki- vagy bekapcsolja a televíziót, vagy csatornát vált. Korábban négy paralízisben szenvedő beteget tettek képessé arra, hogy mozgassa a számítógép kurzorát. Ehhez egy hatvannégy – az agyhullámokat érzékelő – elektródát tartalmazó sapkára volt szükség.
A massachusettsi férfi segítő szerkezete csaknem száz hajszálvékony elektródából áll, amelyeket egy milliméter mélyen ültettek be az agykérgébe. Az elektródák az agy jelzéseit továbbítják a számítógépnek, amely elemzi és értelmezi azokat, majd lefordítja a jeleket a mozgatókurzor számára. A számítógép képernyője egy tévé távkapcsolójaként funkcionál, egy gomb kiválasztásához csak egy ikonra kell helyezni a kurzort. A gondolatolvasó két robotkart is megmozgat gazdája kívánságára, ha kisebb tárgyakat át akar helyezni. Ez igen jelentős előrelépés a mozgássérültek segítésében, hiszen a végtagok mozgatásában az agy több millió idegsejtje vesz részt, de a csip csak néhányukkal tarthat kapcsolatot.
A feltaláló John Donoghue, a Rhode Island-i Brown Egyetem neurológus professzora a későbbiekben szeretné elérni, hogy a mozgásképtelenek a csip segítségével feltölthessék az életüket megkönynyítő elektromos eszközök, például a mobiltelefon akkumulátorait is. A fejlődés következő állomása a professzor szerint az lesz, ha élőszóban közölt utasításokat is végrehajthatnak a segítő csippel.

Az urbex szerelmeseinek új kedvenc helye lesz ez a hátborzongató balatoni üdülő