Harc az élelmiszerpiacon

Ismét egymásnak feszül a magyar tulajdonú CBA és a Reál. Küzdelmük során most a boltok újabb átvándorlásának lehetünk szemtanúi: nemrég negyven üzlet ment át a Reálhoz. A magyar beszerzési társaságok piaci részesedése húszszázalékos.

Csákó Attila
2005. 04. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábbi húsz üzlet után a napokban újabb negyven bolt szegődött át a CBA-tól a Reál Hungária Élelmiszer Rt.-hez. Most a CBA Alföld Kft. igazgatósága döntött arról, hogy a cég, illetve a hozzá tartozó kiskereskedelmi hálózat a jövőben a Reál országos rendszerében működik tovább.
Ismeretes, hogy április elején a Békés megyei Élésker Kft. tulajdonosai döntöttek arról, hogy három raktárházzal és huszonegy bolttal új partnerhálózathoz csatlakoznak. Az Éléskerrel közösen dolgozó frissáru-nagykereskedő Maus Kft. is a Reál-tagságot választotta. Tavaly e két utóbbi cég együttes forgalma meghaladta a 15 milliárd forintot. A teljes képhez tartozik, hogy korábban a Reálhoz tartozó Hansa Kontakt ötven százalékát szerezte vissza a CBA. A két magyar tulajdonú társaság között talán akkor vette kezdetét a „háború”, amikor a CBA-tól heten – köztük az ügyvezető Lantos Péter is – 2000-ben kiváltak, s létrehozták a Reál Hungáriát.
Neubauer Katalin, a CBA kereskedelmi igazgatója lapunknak elmondta: az Alföld Kft. döntését a sértődöttség irányította. Véleménye szerint az Alföld és az Élésker kiválásával nyolcmilliárd forint lesz a forgalomkiesésük, ám úgy látja, a Hansa logisztikájához képest az Alföldé kevésbé hatékony, ezért nem biztos, hogy utóbbi meg tudja tartani a független nagykereskedelmi tevékenységből származó forgalomrészesedését. – Ezt a jövő fogja eldönteni – reagált e kijelentésre Linzmayer Attila, a Reál marketingmenedzsere. Hozzátette: a jövőben nem feltétlenül akarnak újabb üzleteket megszerezni a CBA-tól, ugyanakkor minden partnert, aki megfelel a követelményeknek, szívesen látnak vállalatuknál. Cégük az elmúlt négy évben folyamatosan bővült, s továbbra is ez a céljuk. Bécsiné Gilicze Éva, az Alföld Kft. ügyvezető igazgatója „átigazolásuk” okairól nem kívánt lapunknak nyilatkozni. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára kifejtette: a négy nagy hazai beszerzési társaság – CBA, Coop, Honiker és Reál – forgalmi részesedése jelentős, a teljes piac húsz százaléka, ezért természetes, hogy vannak átrendeződések.
A Mai Piac által közölt kereskedelmi toplista élére magyar cég, a CBA Kereskedelmi Kft. került 495 milliárdos forgalmával. A Reál Hungária Élelmiszer Rt. 240 milliárdos forgalmat ért el, ami az ötödik helyhez volt elegendő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.