Mindkét meghatározó termék esetében csökkentek a jegyzések a chicagói gabonatőzsdén a tizenkettedik héten. A takarmánykukorica-jegyzések folyamatosan estek, mivel az USA-ban kedvezően alakult az időjárás, és az előrejelzés is e tendencia folytatását remélte. Nem tudta a lefelé hajló trendet megtörni az a hír sem, amely szerint a brazil kukoricaimport akár az ötmillió tonnát is elérheti, annak következtében, hogy az idei termést a tavalyi 42 millió tonna helyett csak 37-38 millió tonnára várják az államokban. Argentínában jól halad a betakarítás, a munkák 24 százalékával végeztek. A chicagói búzaárak csökkenő alakulását egy napra megfordította a nemzetközi piacokon erősödő exportaktivitás, de ez nem hatott az európai ártrendre, ahol maradt az árak mérséklődése. Ezt segítette, hogy az EU március 31-én tendert hirdetett 794 ezer tonna búzára. (Ebből 320 ezer tonna magyar, 300 ezer tonna cseh, 93 ezer tonna lengyel és 81 ezer tonna osztrák áru. Az EU megtéríti a vásárlóknak azt a szállítási költséget, amely felmerül a raktár és az eladási kilépési pont között.) Az Agrograin Rt. elemzése szerint a nemzetközi gabonapiacokon továbbra is főszereplő marad az időjárás, miközben a piaci résztvevők egyfelől az észak-amerikai termés alakulását figyelik, másfelől a dél-amerikai betakarításra koncentrálnak.
A szójadarapiacon a kedvező időjárás miatt az árak szelídültek, és Rotterdamban is enyhült a korábbi hetek szűk kínálata. Amenynyiben a közeljövőben várható termésbecslések biztató adatokról számolnak be, egy esetlegesen hosszabb távra szóló gyengülő trendnek lehetünk tanúi. Ellenkező esetben az árak ismét felszívhatják magukat. A hallisztpiac még csendes. A halászati tilalom feloldásáról még nem érkeztek konkrét hírek. Az árszint változatlan.
A Budapesti Árutőzsde (BÁT) a tizenkettedik héten sem tért magához. A forgalom nagyon alacsony volt, és ismét szinte csak kukoricában volt kereskedés. Összesen hatvankontraktusnyi üzlet született 145 millió forint értékben. A jegyzések ingadozó, emelkedő ármozgást mutattak. A májusi határidő a múlt heti szinten zárt, de a szeptember és a december emelkedett. A búzaszekcióban nem volt üzletkötés, a jegyzések májusra csökkentek, míg az egyéb határidőre tartottak maradtak. Ha kártyás nyelven lehet fogalmazni, akkor az elmúlt (13.) héten a húsvét valóban „belocsolta” az árutőzsdét, annyira, hogy az ünnepi hétfő után egyáltalán nem volt üzletkötés a gabonapiacon, és az árfolyamok sem változtak. Szerdán a búza ára a májusi és az augusztusi lejáratra 50, illetve 100 forinttal csökkent, a szeptemberi, decemberi lejáratra pedig 200-200 forintot esett. Csütörtökön a kenyérgabona ára a májusi és a szeptemberi lejáratra 750, illetve 100 forinttal csökkent, a decemberi lejáratra 400 forint volt az árcsökkenés. Pénteken a búza ára a májusi és a szeptemberi lejáratra 130, illetve 150 forinttal csökkent, augusztusi lejáratra 300 forint volt az árcsökkenés. A kukorica is csökkent egész héten kisebb-nagyobb mértékben. Kivételt egyedül pénteken képezett a májusi termin, amely 400 forinttal 23 000 forintra emelkedett.
A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) várakozása szerint a 2005 júliusa és 2006 júniusa közötti időszakban a globális búzatermés várhatóan 602 millió tonna lesz, ami elmarad az egy évvel korábbi 623 millió tonnától. Az IGC múlt héten közzétett előrejelzése szerint az idén valamivel nagyobb területen vetnek búzát, amelynek ugyanakkor a hektáronkénti hozama 2,8 tonnára csökken a tavalyi 2,9 tonnáról.
Trump aláírta a törvénybe foglalt ígéreteit
