Mégis eladható a Tokaj Rt.?

Bár két héttel ezelőtt az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. hivatalos közleményében úgy nyilatkozott, hogy „jelenleg semmilyen formában nincs napirenden a Tokaj Kereskedőház (TK) Rt. privatizációja”, ennek ellentmondani látszik lapunk azon információja, miszerint a vagyonkezelő 2005. évi privatizációs programjában szerepel a társaság eladása.

Hunyor Erna
2005. 04. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tudjuk, hogy az ÁPV Rt. idei terveiben az „agrártársaságok (Tokaj Rt. áthúzódó tételek)” sor mellett 3,6 milliárd forintos bevételi tervszám szerepel. A TK Rt. nyereséges cég, tavaly 3,8 milliárd forintos forgalom mellett 235 millió forint adózás utáni eredményt ért el.
Mint azt lapunk elsőként megírta: tavaly február 24-én keltezett vagyonértékelésében az ÁPV Rt. a TK Rt. valós piaci értékét 6,2 milliárd, az eszközalapú értékét 11,5 milliárd, a hozamalapú értékét pedig 4,1 milliárd forintban határozta meg. Emlékezetes, hogy a kereskedőház részvényeinek értékesítésére 2004-ben történtek kísérletek, ezek azonban eredménytelenül zárultak. Két sikertelen, nyílt pályáztatást követően a múlt év végén indított tárgyalásos eljárás is eredménytelennek bizonyult. A tárgyalásos eljárásban a részvénycsomag megvásárlására érkezett érvényes ajánlat, amely a szakmai szempontoknak megfelelt, ám ennek elfogadása jelentős vagyonvesztéssel járt volna – érvelt az ÁPV Rt. –, s ezért a vagyonkezelő igazgatósága eredménytelennek nyilvánította a pályázatot.
*
Március 21-én közleményt adott ki az ÁPV Rt., mert „az utóbbi napokban számos félreérhető híradás jelent meg a sajtóban a Tokaj Kereskedőház Rt. jelenlegi státusával és jövőbeni sorsával kapcsolatban”. A vagyonkezelő közölte: a TK Rt.-ből tőkekivonással a kincstári vagyoni körbe került a Tarcali Szőlészeti és Borászati Kutatóbázis, a tolcsvai muzeális borkészletek, egyes különleges értékű tarcali és mádi szőlőterületek. A privatizáció előkészítési folyamatához kapcsolódott a TK Rt.-ben korábban 23 százalékos kisebbségi tulajdonnal rendelkező Forrás Rt. kivásárlása.
Ismert az is, hogy az ÁPV Rt. igazgatósága 2004. július 27-én elutasította tizenhét tokaj-hegyaljai önkormányzat kérését, így nem adta át térítésmentesen a településeknek a TK Rt. részvényeit. Kamarás Miklós, az ÁPV Rt. akkori vezérigazgatója levélben arról értesítette Sátoraljaújhely polgármesterét, hogy egy hatályos jogszabály értelmében a vagyonkezelő igazgatósága a TK Rt. részvényeinek térítésmentes tulajdonszerzésére benyújtott igényt elutasította, „tekintettel arra, hogy a kormány már döntött az agrártársaságok privatizációs koncepciójáról nyilvános pályázat keretében. Emiatt az ÁPV Rt. feladata a vonatkozó kormányhatározat végrehajtása, amely a társaság értékesítését írja elő” – fogalmazott levelében az elnök. Mindezen információk alapján úgy tűnik, hogy a magánosítás terve azóta sem változott meg, csupán áthúzódott az idei esztendőre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.