EurAktiv
Magyarország: az euróhoz vezető út csapdákkal telített marad címmel az uniós ügyekre szakosodott lap leszögezi: „Jelenleg Magyarország nem teljesít egyetlen maastrichti kritériumot sem. 2004-ben az állam eladósodottsága a GDP 60,7 százaléka volt, a költségvetési deficit pedig a GDP 5,4 százaléka, ami a stabilitási paktum által vont határt meghaladja”. 2005-re 5 százaléknál nagyobb hiányt várnak. „A magyar költségvetési hiány robbanása 2002-ben történt, amikor Medgyessy Péter szocialista miniszterelnök kormánya számos, az államkincstárt különösen terhelő szociális reformokat vezetett be.” Az Euroactiv Detre Zoltán független pénzügyi elemzőt idézi, aki szerint az Európai Tanács pénzügyminiszterei rossz üzenetet küldtek az új tagoknak azzal, hogy enyhítettek a stabilitási és növekedési paktumon, mert az arra sarkallhatja a budapesti kormányt, hogy késleltesse a szükséges reformokat.
Merkur
A remények eltűnnek címen a német lap Nádas Péterről beszélget Magyarország egyéves uniós csatlakozása alkalmával, „Egy évvel a belépést követően a magyarok marják egymást. Szociális problémák az elbizonytalanodott nemzetet politikai radikalizmusba hajtják” alcímmel. Nádas szerint Magyarországon nincs középosztály, csak egy vékony újgazdagréteg, a munkások pedig útban vannak az abszolút elszegényedés felé.
BBC
Jacques Delors, az Európai Unió bizottságának volt elnöke szerint lehetséges újabb népszavazást tartani Franciaországban az európai alkotmányról, ha a május 29-i referendumon a „nem” szavazatok kerülnek többségbe. Delors pénteken a BBC brit rádiónak adott interjúban úgy vélekedett, hogy ha Franciaország lesz az egyetlen ország, ahol elutasítják az európai alkotmányt, és három nappal később Hollandiában az „igen” győz, a többi ország folytatni fogja az egyezmény ratifikációs folyamatát. Ennek végén „lehetségessé válik a helyzet felülvizsgálata”. Ebben az esetben elképzelhető, hogy Franciaországban új referendumot írnak ki a kérdésben. A francia politikus, aki korábban hazája gazdasági minisztere is volt, kijelentette: nem akarja elhinni, hogy Franciaország akassza meg az európai alaptörvény ratifikációját. „Nem hiszem, hogy újra lehetne tárgyalni az alkotmányos szerződést. Nincsen B változat” – szögezte le Jacques Delors, aki, utalva az utóbbi hetek negatív franciaországi közvélemény-kutatási eredményeire, annak a véleményének adott hangot, hogy „nem először nem tükrözik az európai felmérések az állampolgárok pontos érzéseit”. Mint ismeretes, a francia közvélemény-kutatások az utóbbi hetekben rendkívül pesszimista nyilatkozatokat váltottak ki több európai fővárosban.

Kettészakadt az ország: óriási hőmérséklet-különbség északon és délen