Nem bumfordi báj, csak figyelmetlenség

Hanthy Kinga
2005. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alkalomhoz illő hírveréssel, helyszínen és díjakkal rendezték meg a Magyar Rádió és a Veszprémi Petőfi Színház közös, József Attila előtti tisztelgésnek szánt szavalóversenyét. E kulturálisan sivatagosodó világban, melyben az számít csak, aki és ami folyton látszik, amit és akit a televízió mutogat, született egy verseny, mely megmutatta, hogy minden látszat ellenére van igény a versre, a gondolatra. Megmérette magát 258 versmondó. Akik ma versmondásban kívánnak kitűnni, vagy ezzel töltik szabad idejüket, tudják, hogy nem a világhírnév csalfa reményében teszik. A versmondáshoz másfajta lélek kell: alázatos, tiszta.
Értékelhetjük tehát e versmondóversenyt nyugodt szívvel merész vállalkozásnak, főként ha elveszítettük a reményünket abban, hogy a világban még élnek tehetséges és tiszta szívű művészek, akiket nem zabált meg a liberalizált versenymédia, sőt nem is vágynak rá titkon, ha megzabálja őket. Méltánylandó álláspont, hisz végeredményben majdnem mindenki szeretne tisztességes maradni, de közben mégiscsak élni kell, fizetni a közértben, etetni a családot, mely a reklámok bűvöletében egyre igényesebb. A reklámok és a média villódzó világában el lehet hitetni a tömegekkel azt is, hogy aki kimarad a buliból, a nagy ZSÉ-ből, azt nem jószántából teszi. Az a tehetségtelen.
Térjünk vissza tehát a közrádió és a Veszprémi Petőfi Színház József Attila-szavalóversenyére, a 285 jelentkezőre, a tizenkét döntősre és a műsorra, amelyik ebből készült. A döntőt közvetítette a Duna Televízió, az elődöntők öszszefoglalóját, illetve a döntőt és annak rádiós feldolgozását a Magyar Rádió. Mindenképpen figyelemre méltó, hogy a kevés női versenyző közül kettő díjazott lett (második és harmadik), miközben egyikük épp azt fejtegette a műsorszerkesztője, Filippinyi Éva mikrofonja előtt, hogy József Attila nem női szavalónak való költő. A zsűri nem osztotta ezt a véleményt. Meglepő bátorsággal, sőt vakmerőséggel döntött, nem nevek és szakmai érdemek, hanem pillanatnyi teljesítmény alapján.
Meglepő ugyanakkor, mennyire nem tanult meg a magyar média ünnepet rendezni. A Magyar Rádió éppúgy nem kivétel ez alól, mint a látványból és csillogásból is élő filmszakma vagy a kereskedelmi televíziózás. Kigondolatlan, kurta-furcsa beszédecskék, ügyetlen koreográfia, nyilvánvaló az előkészítetlenség. Mindez nem megbocsátható bumfordi bájt közvetít, hanem zavaró figyelmetlenséget. Mintha a szervezők, miután minden nehezet elrendeztek, fáradtan hátradőlnének: lesz a vége, ahogy lesz. De magától nem lesz jó. Ahogy nem volt sem elegáns, sem meghitten baráti, sem pedig rafináltan alkalmi a versünnep díjkiosztója sem, hanem csak zavaros, amatőr, a versenyzőkhöz méltatlan színpadi szcéna. A Duna Televízióból ez nyilvánvaló volt, a rádióban legalább nem látszott, de azért hallatszott.
(Versünnep – Kossuth rádió.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.