Tartózkodó fogadtatás

Lényegében komolytalannak minősítették a parlamenti pártok az SZDSZ elnökének azon felvetését, hogy négypárti egyeztetésen válasszák ki azt az államfőjelöltet, aki mindenkinek elfogadható.

2005. 04. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Üljön le a négy parlamenti párt egy asztalhoz, és egyeztessen hazánk új államfőjelöltjéről – ezt Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke indítványozta tegnap a parlamentben napirend előtti felszólalásában. A politikus nem értett egyet az MDF korábbi felvetésével, hogy az úgymond három rendszerváltó párt, a Fidesz, az SZDSZ és az MDF egyezzen meg a köztársaságielnök-jelölt személyében. Kuncze Gábor ugyanis minden olyan pártot rendszerváltó erőnek titulált – beleértve az MSZP-t is –, amely 1990-ben a parlamentbe jutott. A szabad demokraták úgy látják, mivel a következő államfőnek is a nemzet egységét kell megjelenítenie, mind a négy parlamenti párt elnökének párbeszédet kell folytatnia egymással, és meg kell vizsgálniuk, van-e olyan jelölt, aki mögé mindenki fel tud sorakozni.
A kormány nevében senki nem reagált a felvetésre, Katona Béla, az MSZP frakcióvezető-helyettese viszont lapunknak azt mondta, kételkedik az esetleges négypárti egyeztetés sikerében, ám várhatóan azon részt vesz az MSZP is. Az SZDSZ arról akarja győzködni tagságát és szimpatizánsait, hogy elfogadtassa elhamarkodott nyilatkozatát, amelyben kizárták Szili Katalin támogatását – értékelte a javaslatot a politikus. Katona reményét fejezte ki, hogy minden frakcióból akadnak olyan emberek, akik Szili Katalinra voksolnak majd.
A Fidesz május 15-ig kivár, addig mérik fel ugyanis az emberek véleményét, szerintük ki a legalkalmasabb az államfői posztra – erősítette meg a korábbi álláspontot Révész Máriusz szóvivő. Hozzátette: a Fidesz nem érti Kuncze Gábor felvetését, hiszen az MSZP kongreszszusi döntést hozott. Ha az SZDSZ elnökének olyan információja van, hogy Hiller István felülvizsgálhatja a kongresszusi határozatot, akkor többet tud náluk – jegyezte meg Révész Máriusz. Karsai Péter (MDF) azt mondta lapunknak, okafogyottá válhat a négypárti egyeztetés, mivel az MSZP csak egy névvel ülhet le a tárgyalóasztalhoz. Az MDF továbbra is olyan államfőt szeretne, ki nem pártpolitikus, ilyennek nevezte Sólyom Lászlót, az Alkotmánybíróság volt elnökét.
Tegnap a parlamentben is gyűjtötte a szimpátiaszavazatokat az államfőjelöltekre a Fidelitas. Szijjártó Péter, a szervezet vezetője, fideszes képviselő kérdésünkre elmondta: komolyan gondolják, hogy kíváncsiak az emberek véleményére, ezért jöttek be a parlamentbe. Kifejtette: negyven-ötven képviselő élt a lehetőséggel, fele-fele arányban ellenzékiek és kormánypártiak, minden párt képviselője megtalálható a szimpátiaszavazók között. Szavazott Szitka Péter, a Fiatal Baloldal elnöke, szocialista képviselő is. – Az államfőjelölés kérdését a Fiatal Baloldal már megvitatta, és Szili Katalin mellett foglalt állást. Ezt itt is képviseltük – hangsúlyozta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.