Új politika vagy a költségvetés bukása?

A kormány gazdaságpolitikájának, illetve a 2005-ös költségvetésnek a bukásáról beszéltek ellenzéki vezetők tegnap a parlamentben a pénzügyminiszter-váltás kapcsán. A kisebbik kormánypárt vezetője úgy kommentálta Draskovics Tibor távozását: ha nem megy tovább az együttműködés, váltani kell. Kóka János gazdasági miniszter reformokat szorgalmazott, mivel szerinte nem érdemes a zsákot foltozgatni, inkább újat kell varrni.

Tábori Gabriella
2005. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legfeljebb az időzítés tekinthető váratlannak Gyurcsány Ferenc bejelentésében, amely szerint meneszti pénzügyminiszterét. Magáról a döntésről ugyanis már hetek óta csiripelnek a madarak – fogalmazott Áder János, a Fidesz frakcióvezetője napirend előtt az Országgyűlésben. Mint mondta, most a kormányfő lendületről és tovább nem halogatható reformokról beszél, a száz lépésről szóló „szómágiával” próbálja elkápráztatni az embereket. – Hihetünk-e azonban a dinamizmust, reformokat ígérő Gyurcsány Ferencnek? – vetette fel Áder. Élesen bírálva Draskovics Tibort elmondta, hogy 14 hónapos minisztersége idején az államadósság mintegy 1200 milliárd forinttal nőtt, az idei év februárjára pedig az egész évre tervezett költségvetési hiány több mint 47 százaléka teljesült. Úgy fogalmazott: Draskovics Tibor miniszterségét drasztikus illetékemelések, új adók bevezetése, a munkanélküliség emelkedése jellemezte, ráadásul Magyarország utolsó lett az unióhoz csatlakozó országok közül a gazdasági növekedés tekintetében, és tavaly 1996 óta első alkalommal ismét csökkentek a reálbérek. Ironikusan a „Gyurcsány–Draskovics páros” érdemei közé sorolta még a politikus, hogy a kormány azzal próbálta betömni a költségvetés lyukait, hogy nem fizette ki a vállalkozóknak járó áfát, nem fizette ki a pályázóknak az uniós pénzeket és elcsalta a közigazgatásban dolgozók 13. havi fizetését. Szerinte nem az a kérdés, ki a pénzügyminiszter, hanem az, hogy van-e olyan gazdaságpolitikája a kormánynak, amely az ország gyarapodását szolgálja. – Nyugodtan kimondhatjuk, hogy a 2005-ös költségvetés megbukott – jelentette ki Áder János, aki a parlamentben még el nem hangzott dakota közmondással zárta beszédét: „Lyukas lufiba nem érdemes levegőt fújni.”
Dávid Ibolya, az MDF elnöke a pénzügyminiszter távozását kommentálva megállapította, hogy az MSZP–SZDSZ-kormány rossz gazdaságpolitikája immár a második miniszternek jelentett távozást a pénzügyi tárca éléről. Arról beszélt: elődjéhez, László Csabához hasonlóan Draskovics sem tudta mérsékelni a költségvetési hiányt. Mint fogalmazott, nincs rend a költségvetésben. Dávid Ibolya úgy vélte: a pénzügyminiszter leváltása egyben a Gyurcsány-kormány gazdaságpolitikájának bukását is jelenti.
A pénzügyminiszter-váltásról szóló ellenzéki felszólalásokra Kóka János gazdasági miniszter válaszolt, aki új politika elindítását szorgalmazta. – Építsünk új biztonságot Magyarország számára, amely az igazságosságon, a növekedésen és a stabilitáson alapul – hangoztatta. A tárcavezető reformokat sürgetett, mondván: „feneketlen zsákba” megy az adófizetők pénze, amit „felesleges tovább foltozgatni, érdemes inkább új zsákot varrni”. Kóka közlése szerint a kidolgozásra váró cselekvési programok érintik majd a közigazgatás, az intézményi struktúra és a nagy rendszerek valamennyi megnyitandó fejezetét. Felszólalásában hosszan ecsetelte, hogy Magyarország az elmúlt három évben az európai országok közül egyedülálló mértékben csökkentette a költségvetés hiányát, és – Dávid Ibolyával ellentétben – úgy látja, jelentősen nőtt a gazdaságpolitika iránti hazai és nemzetközi bizalom az utóbbi másfél évben. Veres Jánosra utalva úgy fogalmazott: Gyurcsány Ferenc miniszterelnök olyan új pénzügyminisztert választott, aki a reformokhoz szakmai és politikai hátországot is tud szolgáltatni.
A kisebbik kormánypárt vezetője, Kuncze Gábor is reagált tegnap az Országgyűlésben a pénzügyminiszter menesztésére. Az SZDSZ elnöke úgy fogalmazott: van úgy, hogy ha nem megy tovább az együttműködés, váltani kell. A döntéssel a szabad demokraták egyetértenek. Kuncze szerint a pénzügyminiszter-váltással meg kell erősíteni az idei költségvetést, nem lehet szó annak lazításáról.



Dúsgazdag nyírségi szövetséges. Az agrármérnök-szakközgazdászi diplomával rendelkező Veres János 1979-ben lépett be az MSZMP-be, 1986-tól a párt nyírbátori városi bizottságában dolgozott. Alapító tagja az MSZP-nek, amelynek nyírbátori szervezetében 1990 óta, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei elnökségben pedig 1991 óta tevékenykedik. 1994-től parlamenti képviselő. 2002-ben a költségvetési bizottság alelnöke lett, majd Nyírbátor polgármesterévé választották. Később a Pénzügyminisztérium államtitkárává nevezték ki. Tavaly még látványosabban felívelt a karrierje: előbb az MSZP megyei elnökévé és a párt országos elnökségének tagjává választották, majd a Gyurcsány-kormány októberi megalakulásakor a kancellária politikai államtitkárává nevezték ki és mostanáig a miniszterelnök kabinetfőnöki teendőit is ellátta. Januári vagyonnyilatkozata szerint Veres az egyik leggazdagabb országgyűlési képviselő: 111 millió forintja van bankszámlákon, egy A6-os Audival jár, 25 milliós életbiztosítással rendelkezik. Két nyírbátori családi háza mellett tulajdonosa több tízezer négyzetméternyi erdőnek, gyümölcsösnek és szántónak, illetve résztulajdonosa néhány kisebb-nagyobb lakásnak, nyaralónak.


Azért vannak a jó barátok… A közgazdász és programozó matematikusi végzettségű Szilvásy György 1981-től a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem KISZ-titkára, majd 1985 és 1989 között a KISZ KB egyetemi és főiskolai osztályának vezetője volt. Ezután egy évig kormányfő-tanácsadóként dolgozott, majd 1990 és 1995 között a Miniszterelnöki Hivatal helyettes államtitkáraként többek között a gazdasági ügyeket felügyelte. Egy tavalyi újságcikkben elismerte: „Az egész pártvagyon értékesítése hozzám tartozott.” Például az ő engedélyével kerülhetett ki a kincstári vagyonkörből a balatonőszödi kormányüdülő egyik villája, amelyet aztán Gyurcsány Ferenc egyik cége szerzett meg botrányos körülmények között. Szilvásy 1998 és 2000 között az Altus Rt., majd 2000 és 2002 között a Perfekt Rt. vezetője volt; a két cég közül az Altus ma is Gyurcsány tulajdonában van. Szilvásy György a környezetvédelmi tárca, a sportminisztérium, a kulturális tárca és 2004 októbere óta a Belügyminisztérium közigazgatási államtitkára is volt. Tavaly még azt nyilatkozta, hogy nem szeretne ismét politikus lenni. Ennek ellenére tegnap őt jelölte ki Gyurcsány Ferenc a megüresedő kabinetfőnöki posztra. (P. T.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.