A belga fegyverkereskedő és a török Vulkán

2005. 05. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó hónapja a belgák vezető liberális lapja teljes oldalt szentelt annak a hírnek, hogy a belügyminiszter meg akarja szigorítani a fegyvervásárlást. Ezután majd engedély kell hozzá, írta az újságíró, aki cikke végén figyelmeztetésként hozzátette: mindez csak terv és nem törvénytervezet.
Nosza, javasoltam kollégámnak egy ritka napsütéses órában az egyébként oly gyakran eső áztatta Brüsszel egyik sugárútján lévő fegyverbolt előtt elhaladva, teszteljük a dolgok mai állását. Vegyünk egy pisztolyt!
Beléptünk a csillogó ölőszerszámokkal zsúfolásig megtöltött boltba. Az egyik jókora hatlövetűre mutattam. Ezt kérem! – mondtam a nagy bajszos, joviális tulajdonosnak, aki komótosan leemelte a revolvert, és a pultra tette.
Ugye ehhez sem kell még engedély? – kérdeztem.
Az egyetemi tanárnak is beillő boltos hitetlenkedve nézett ránk. Szinte a lélegzete is elakadt.
Hogy a fegyvervásárláshoz nem kell engedély?
„De uraim, Belgiumban 1933 óta kell” – magyarázta a helyi ügyekben láthatóan eligazodni képtelen idegeneknek kijáró udvarias mosoly kíséretében.
Ekkor szinte egyszerre szólaltunk meg kollégámmal, majdhogynem kifejezetten tiltakozva: „Hogyan is kellene, mikor tegnap olvastuk az újságban: a belügyminiszter majd csak ezután akarja engedélyhez kötni a fegyvervásárlást! Márpedig arra gondoltunk, hogy ha már erre járunk, veszünk egy nagy pisztolyt, és azzal sétálunk az utcán.”
A kereskedő mosolya visszatarthatatlan nevetésbe csapott át. „Uraim, nem tudják, hogy az újságírók bolondok?” Kutakodva nézett ránk, majd így folytatta: „A fegyverviseléshez még több engedély kell, mint a vásárláshoz. A pszichológusnál kell kezdeni!” – ajánlotta készségesen. Majd barátságosan érdeklődött: „Önök egyébként mivel foglalkoznak?”
Leszegett fejjel vallottuk be az igazat.

Egy e-maillel kezdődött. „Biztosan nem emlékszik rám a tanár úr, de tanított engem.” Mint kiderült, egyik korábbi tanítványom uniós ösztöndíjjal egy évig újságírást tanul Hollandiában. Hárman: két magyar lány egy török osztálytársukkal megnézik Brüszszelt. Találkoznék-e velük?
Az elektronikus posta „fordulta” után néhány nappal mindhárman megérkeztek. Este találkoztunk Brüsszel kőcsipkébe merevedett főterén.
Beültünk egy sörözőbe. Tanítványomra valóban nem emlékeztem, de először őt néztem töröknek. Sőt. A lányokat is. A vörösesszőke, valódi törököt pedig meglehetősen arisztokratikus eredetű északnémetnek – ha húsz centivel magasabb lett volna. Volkannak – magyarul Vulkánnak – hívták.
A bemutatkozást élénk beszélgetés követte, amely a nacionalizmus felé kanyarodott. „Totálisan nacionalista vagyok – jelentette ki lefegyverző természetességgel és vidám könnyedséggel Vulkán. – Mindent imádok, ami török. Imádom a hazámat.”
A huszonvalahány éves Vulkán ezután ellentmondást nemigen tűrő hangon hozzátette konklúzióját: „A nacionalizmus pozitív erő.” Ezt olyan erővel mondta, hogy a nem igazán balliberális vonzalmaikon át megismert magyar diákok is kissé meglepődtek.
Vulkánt azonnal a szívembe zártam.
Az asztal fölött nyújtottam neki kezet.
Vulkán azonnal „vette a lapot”. Átvette a beszélgetés irányítását. Elmondta, hogy isztambuli egyetemi társai rühellik még a gondolatát is annak, hogy Törökország az Európai Unió tagja legyen. Törökország maradjon Törökország. Ez a véleménye neki is és a fiatal török értelmiségnek is. Mennyire igazuk van, gondoltam: Törökország maradjon Törökország, és ne csatlakozzon az unióhoz.
Az már csak extra zene volt a fülünknek, amikor Vulkán kijelentette azt az egyébként köztudott tényt, hogy Törökországban imádják a magyarokat. Van is egy reklám, mesélte. Így hangzik: „Vegyen svájci órát, és házasodjon magyar nővel!”
A harmadik körnél rátértünk az elmaradhatatlan témára, Magyarország török megszállására. Vulkán azért is lelkendezett. „De Vulkán – vetettem közbe –, magyar városokat pusztítottatok el.”
„Nem igaz – vágott vissza egy elegáns kézmozdulat kíséretében. – It wasn’t destruction, it was reconstruction. [Nem pusztítás, hanem rekonstrukció volt.]” Vulkán mindezt szinte halálosan komolyan mondta, csupán a lányokat is lefegyverző apró mosoly játszadozott a szája szögletében. Vulkán persze a fürdőkre és a mecsetekre gondolt.
Egykori tanítványom ezután megkérdezte török barátját, hogy hány gyereket szeretne. „Húszat” – vágta rá Vulkán.
Ez azért mindnyájunkat meglepett. „De hát minek annyi?” – kérdeztük. „Hogy Törökországnak hússzal több katonája legyen” – felelte Vulkán habozás nélkül.
Ekkor döntöttem el, hogy a cechet én állom. Nagyon sajnáltam, hogy Magyarország nincs tele Vulkánokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.