Befagyaszthatják az uniós ratifikációt

Az Európai Tanács csúcsértekezletén a tegnap Brüsszelbe sereglő politikai vezetők a kora esti munkavacsorán foglalkoztak elsősorban azzal az egész Európai Uniót rendkívül negatívan érintő döntéssel, amelyet a franciák és a hollandok okoztak az uniós alkotmány népszavazás általi elutasításával.

2005. 06. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyugat-európai lapok címoldalai gyakorlatilag egyöntetűen sötétebbnél sötétebb színben festették le a kiút keresésének szűk lehetőségét mind az alkotmány elvetése, mind pedig a költségvetési viták területén. A jelek szerint senki sem akar engedni a „negyvennyolcból”: sem a luxemburgiaktól az uniós vezetést rövidesen átvevő britek, akik ragaszkodnak ahhoz, hogy megkapják 4,6 milliárd euró összegű visszatérítésüket, sem pedig a franciák, akik nem mutatnak hajlandóságot arra, hogy lemondjanak a számukra 2013-ig még tavalyelőtt kialkudott, igen nagy összegű agrárjárandóságukról, amely egyébként az uniós kiadások legnagyobb részét teszi ki. Ezt többen anakronizmusnak tartják, hiszen a mezőgazdaságból élők száma az elmúlt húsz évben Franciaországban is jelentősen csökkent, és ma már csupán mintegy 660 ezer francia él a földből.
A 2007–2013-as európai uniós költségvetést a 25 ország vezetőinek egyöntetűen kell megszavazniuk. Az Európai Bizottság 994 milliárd euró összeget javasolt hét évre, ami az unió bruttó nemzeti jövedelmének átlagosan 1,21 százalékát jelenti, de hat tagország – az Egyesült Királyság, Németország, Hollandia, Franciaország, Ausztria és Svédország – azt szeretné, ha nemzeti jövedelmüknek 1 százalékát kellene befizetniük, ami a költségvetést 815 milliárd euróra csökkentené. A luxemburgi elnökség nyolcszázhetvenmilliárdos kompromiszszumot javasol.
Míg a média és a megfigyelők csaknem egyöntetűen a lehető legkedvezőtlenebb színben látják a helyzetet, a szereplők az ilyen mértékű pesszimizmust nem mindenben osztják. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, aki a tagországok néppárti vezetőivel együtt egy Brüsszel melletti kastélyban tanácskozott, sajtótájékoztatóján lapunk azon kérdésére, hogy valóban úgy érzi-e, a „válság csúcsára” kerül sor, azt felelte, nem látott „csődgondnokot”. Abban teljesen egyetértett az Európai Bizottság vezetőjével, José Durao Barrosóval – aki tegnap szintén Meisében tárgyalt –, hogy az alkotmány ügyében valóban türelmi gondolkodási időre, vagyis „befagyasztásra” van szükség, illetve hogy az unióban e téren egységes álláspont kialakítása lenne a legcélravezetőbb. Azt is megemlítette, hogy igen veszélyesnek tartja az unió országaiban, mint például Németországban, a rendkívül nagyarányú munkanélküliséget, amely már-már a rossz emlékű harmincas éveket idézi fel, és e nagyfokú munkanélküliség szélsőséges politikát is eredményezhet.
A Fidesz elnöke elmondta még azt is, hogy a vajdasági magyarok helyzetéről is szót ejtenek. Ezenkívül bejelentette, hogy az Európai Parlament magyar néppárti delegációja június 16., Nagy Imre újratemetésének évfordulója napján kezdeményezi, hogy az 1956-os forradalom jövő évi, ötvenedik évfordulója alkalmából a magyar közösség állítson méltó emléket a magyar szabadságharcnak Brüsszelben.



Izrael tiltakozik. Az izraeli külügyminisztérium tiltakozott az Európai Unió és a Hamász palesztin szervezet közti kapcsolatok élénkülése ellen – írta az MTI. „Az európaiaknak inkább a mérsékelt palesztinokat kellene támogatniuk, nem pedig a szélsőségeseket békítgetniük” – mondta Jeruzsálemben Mark Regev külügyi szóvivő. Regev arra reagált, hogy a Hamász több vezető képviselője bejelentést tett EU-diplomatákkal folytatott megbeszéléseiről. Többen is említették közülük, hogy az utóbbi hetekben élénkültek a Hamász és az EU kapcsolatai. Az EU terrorszervezetként tartja számon a Hamász katonai szárnyát, politikai szervezetét azonban nem, ellentétben Washingtonnal és Tel-Avivval, amely mindkét csoportot listán tartja. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.