Cseh polgári reformtervek

Jövőre tartják meg a csehországi parlamenti választásokat, amelynek legnagyobb esélyese a jelenleg ellenzékben lévő jobboldali Polgári Demokrata Párt. Mirek Topolánek, a párt elnöke lapunknak adott interjújában a végrehajtandó reformokról és az európai alkotmány jövőjéről beszélt.

2005. 06. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Annak ellenére, hogy töretlen a népszerűsége, egy májusi közvélemény-kutatás szerint a legnagyobb ellenzéki párt, a Polgári Demokrata Párt négy százalékot veszített támogatottságából az áprilisi felméréshez képest. Mi állhat ennek a hátterében?
– A mi támogatottságunk még mindig kétszer akkora, mint a második helyezett kommunista párté. Az elmúlt időszakban az összes párt válságon ment keresztül, mert az emberek haragszanak a politikusokra, és a Stanislav Gross személye körül kialakult botrányt sem értették meg igazán. (A volt kormányfő zavaros családi pénzügyei miatt mondott le – a szerk.) A szociáldemokraták ekkor sokat veszítettek népszerűségükből, ám Jiri Paroubeknek sikerült konszolidálnia a pártot. Ekkor természetszerűen újra emelkedett a támogatottságuk, és az időközben a kommunista párthoz áttért szavazók egy része újra megbízott bennük. A választásokig még egy év hátra van. Mi azt reméljük, hogy népszerűségünk addig még inkább megnő.
– Milyen politikai és gazdasági alternatívát tudnak kínálni a szavazóknak, ha kormányra kerülnek?
– Csehország gazdasága jelenleg kielégítő állapotban van, az infláció is kontroll alatt van. A lakosság azonban nem érzi azt, hogy jobban élne, és – más európai országokhoz hasonlóan – a következő problémákkal kell szembesülnünk: a népöregedés, a munkanélküliség és a költségvetési hiány nagyságának a problémájával. Mi egy széles körű adóreformot, a közigazgatás debürokratizálását hajtanánk végre. Az egészségügyi, a szociális és a nyugdíjrendszer reformjáról sem szabad megfeledkeznünk. Nagyon fontos lépéseket tervezünk az oktatási intézmények átszervezésében is. Ezek a reformok a kiadások oldalán terhelik majd a költségvetést.
– Az Európai Unió alkotmányát nemrégiben Franciaország és Hollandia is elutasította. A keleti bővítéstől, a kelet-európai munkaerő bevándorlásától félnek az emberek. Ön szerint ezután milyen jövő elé néz Európa?
– Pártunk támogatói a legeurópaibb polgárok Csehországban. A munkapiac megnyitása ugyanúgy a mi prioritásunk, mint ahogyan az a magyaroké is. Sajnálatos, hogy a ratifikációs folyamatot megállították, mert az unió alkotmánya új lehetőségeket biztosít az unió egésze számára. Ez egy teljesen újszerű megállapodás, amelynek a tavaly csatlakozott tagállamok is részesei. Ilyesmire eddig nem volt példa. Mi egy rugalmasabb együttműködés támogatói vagyunk. A magyarokhoz, a szlovákokhoz, a lengyelekhez hasonlóan mi is támogatjuk a keleti bővítést. Ukrajna felvétele az unióba pedig nagyon fontos cél Közép-Európa számára, a régió stabilizálása és demokratikusabbá tétele érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.