Gyurcsány és az SZDSZ paktuma?

Az államfőválasztás első fordulója után Gyurcsány Ferenc bejelentheti, hogy kihátrálnak Szili Katalin mögül – értesült lapunk az MSZP vezetéséhez közel álló forrásból. Úgy tudjuk, az MSZP számos esetben próbált meg szavazatokat gyűjteni Szili Katalin érdekében koalíciós társától és ellenzéki képviselőktől.

2005. 06. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiegyezett az SZDSZ-szel Gyurcsány Ferenc miniszterelnök abban, hogy az MSZP eláll Szili Katalin mellől – értesült a Magyar Nemzet. Lapunk úgy tudja: Gyurcsány hétfőn, a köztársaságielnök-választás első fordulóját követően ilyen értelmű bejelentésre készül. MSZP közeli informátoraink szerint közismert, hogy a kormányfőt sosem sorolták Szili támogatói közé, és a pártja most határozottan szembemegy vele. Úgy vélik, Gyurcsány most nem szeretne megkockáztatni egy bizonytalan kimenetelű koalíciós válságot, amely felé az MSZP és az SZDSZ sodródik a köztársaságielnök-választás kapcsán. Az MSZP eközben szavazatokat próbál szerezni Szili Katalinnak.
– Az egészséges lobbizáson túlment az a szocialisták részéről érkezett megkeresés, amelyben arra próbáltak rávenni, hogy szavazatommal támogassam Szili Katalint – nyilatkozta lapunknak Kuzma László fideszes parlamenti képviselő.
*
A politikus, aki a barcsi, nagyatádi választókörzet képviselője, kérdésünkre elmondta: nem konkrét ajánlatot tettek neki, hanem megígérték, hogy teljesítik esetleges kérését, amennyiben a házelnökre adja voksát. Kuzma László nem kívánta megnevezni azt a politikust, aki az ajánlatot tette neki szűkebb pátriájában, Somogy megyében, ahonnan Szili Katalin is származik (Barcson született az MSZP államfőjelöltje – a szerk.). Az mindenesetre köztudott, hogy tegnapelőtt Barcson politikai fórumot tartottak, amelyen külön-külön részt vett Suchman Tamás és Kuzma László is. Szemtanúk látták, hogy az MSZP-s és a fideszes politikus félrevonult, és beszélt egymással. Kuzma László azt normálisnak tartja, hogy egy beszélgetés keretében valaki Szili Katalin támogatásáról próbálja őt finoman győzködni, de azt már nem, hogy mindez kupeckodássá fajuljon. Ez a stílus és módszer – mint ahogy az SZDSZ magatartása is, amely ötszázalékos pártként próbálja ugráltatni koalíciós társát – az államfői intézmény lejáratását vonja maga után, fejtette ki Kuzma László. Véleménye szerint sokan nem számolnak azzal, hogy egyes képviselők hűen ragaszkodnak elveikhez, és nem lehet megvásárolni szavazataikat. A barcsi eset kapcsán a fideszes politikus kilátásba helyezte, hogy nyilvánosságra hozza szavazólapját, amelyen Sólyom Lászlót támogatja majd. Suchman Tamás az RTL Klub híradójában provokációnak nevezte a fideszes képviselő által elmondottakat.
Az MSZP a megyékben próbálja Szili mellé állítani az SZDSZ politikusait – erről az Origo internetes portál számolt be. A szabad demokraták országos tanácsa a köztársaságielnök-választást is megvitatja mai ülésén, az MSZP ezért abban reménykedik, hogy a küldöttek még befolyásolhatják a párt vezetését. A honlap szerint létezik olyan SZDSZ-es politikus, akinek ígértek valamit, amennyiben Szili mellett érvel. Ismeretes, az SZDSZ mostani álláspontja szerint nem vesz részt az elnökválasztáson, ezért Szili Katalin kisebb eséllyel indul, mint az ellenzék által támogatott Sólyom László. Gusztos Péter, az SZDSZ ügyvivője tud olyan esetről, amikor politikai ajánlattal győzködtek szabad demokrata politikust. Ígértek neki valami fontosat, ha az elnökválasztásügyben Szili mellett lobbizik – állítja a szabad demokrata ügyvivő. Az SZDSZ több megyei irodájánál is megerősítették, hogy próbálkoztak náluk a szocialisták, bár a többség szerint csupán informális beszélgetésről volt szó, konkrét nyomásgyakorlásról vagy zsarolásról sehol sem számoltak be. Információk azonban keringenek a pártban arról, hogy a 2006-os választásokon várható visszalépések lebegtetésével próbálkoznak a szocialisták. Steiner Pál, az MSZP elnökségi tagja a Klubrádióban elmondta: az MSZP elnöksége mindenképpen egyeztet Szili Katalinnal a választás első fordulója után, hétfőn a további lehetséges lépésekről.
A Fidesznél kötelező szavazás lesz a köztársaságielnök-választáson; eddig egy képviselő sem kérte felmentését ez alól – jelentette ki tegnap Pokorni Zoltán, az ellenzéki párt alelnöke. A Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában hangsúlyozta: abban biztos, hogy Sólyom László jobb köztársasági elnöke lenne Magyarországnak, mint Szili Katalin. Előbbi szimbolikus alakja a rendszerváltó generációnak, akik az új Magyar Köztársaságot, amelyet nagy előszeretettel emleget a miniszterelnök is, megteremtették, jogi struktúráját, alkotmányos rendjét kidolgozták – tette hozzá Pokorni Zoltán. Szerinte ha Sólyom Lászlóval szemben az SZDSZ Szili Katalin mellé áll, akkor a rendszerváltó párt „erkölcsi identitásának, alapjának utolsó elemét is fölszámolja”, pusztán nyolc-tíz hónapnyi kormányzati hatalomgyakorlásért. Az SZDSZ azonban most nem akar dönteni, „sem a kormányzati hatalom édessége, sem a rendszerváltó párt erkölcsi alapja mellett nem tette le a voksát” – fűzte hozzá. Pokorni Zoltán úgy véli: lassan úgy néz ki messziről a parlament, mint egy lóvásár, ahol jönnek-mennek az MSZP megbízásából emberek, és próbálnak szavazatokat venni. Ugyanakkor hozzátette: úgy tudja, nem eredményes a „kupeckedés”.
Hiller István, az MSZP elnöke (akiről úgy vélik a szakértők, hogy a posztja múlik Szili államfővé választásán) szerint Szili Katalin „jó köztársasági elnök lesz”. „Ma Magyarországon ő a legismertebb és legnépszerűbb politikus” – jelentette ki Hiller tegnap Egerben. Szili Katalin életpályája, eddigi tevékenysége, politikai munkája alkalmassá teszi a köztársasági elnöki jelölésre – tette hozzá.



Nyilvános szavazatok. Információink szerint a Fidesz-frakció is nyilvánosságra hozhatja az államfőválasztás harmadik fordulójában a szavazatait még a leadás előtt. Mindenesetre az első forduló után ez is szóba kerül majd a legnagyobb ellenzéki párt frakcióülésén. Valószínűleg a képviselők szabad akaratára bízzák, megmutatják-e a szavazócédulát, ám várhatóan ez ellen nem lesz kifogás. Erre a lépésre a Pokorni Zoltán által kupeckedésnek minősített szavazatszerzési versengés miatt lehet szükség, hogy ne álljon fenn a gyanú, hogy egyes fideszes képviselők mégis Szili Katalinra voksoltak Sólyom László helyett. A Nemzeti Fórum Egyesület független képviselői már korábban jelezték, hogy a „félreértések elkerülése végett” megmutatják a harmadik fordulós szavazataikat. Az MDF várhatóan nem hozza nyilvánosságra, hogyan szavazott a titkos voksoláson. Karsai Péter frakcióvezető-helyettes szerint ez nem lenne felnőtt emberhez méltó magatartás. Bár az MDF korábban azt kezdeményezte, hogy ne titkosan szavazzanak az államfőjelöltekről, ezt a többi párt elvetette. Az MDF-es politikus úgy véli: a pártok közül elsőként kezdeményezték Sólyom László jelölését, szavazni is így fognak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.