Napi sajtószemle

2005. 06. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Herald Tribune
Egy felmérés szerint számos európai kedvezőbb képet alakított ki magának Kínáról, mint az Egyesült Államokról – olvasható a Párizsban szerkesztett globális amerikai lap címoldalán. A megkérdezett franciák 85 százaléka jelentette ki azt is, hogy jó lenne, ha az Európai Unió katonai riválása lenne az Egyesült Államoknak.


European Voice
Európában a muzulmánok elleni rasszizmus növekedése veszélyes „eurofób” visszacsapást eredményezhet az iszlám világban – figyelmeztetett az 57 tagú Iszlám Konferenciák Szervezetének főtitkára. A török Ekmeleddin Isanoglu szerint az európai alkotmány francia és holland visszautasítása azt is mutatja, hogy a másság liberális elfogadása csökken. „Attól félek – mondta az 1,3 milliárd embert tömörítő szervezet főtitkára –, hogy az iszlám gyűlölete tovább terjed, és olyan mellékhatásai lesznek, amelyeket »eurofóbiának« vagy »Nyugat-gyűlöletnek« nevezhetünk” – idézi az európai ügyekre szakosodott hetilap a Brüsszelben nyilatkozó főtitkár szavait.


The Independent
„Tehát táplálják a mítoszt. Ahogyan a fejetlen testeket a Tigris folyó mellett megtalálják, megtelnek a hullaházak, az amerikai halottak jóval meghaladják az ezerhétszázat, és – ne feledjük – az iraki halottak száma több tízezer, Európa és a világ többi része még mindig támogatja az amerikai projektet” – kezdi cikkét Robert Fisk, a független brit lap közel-keleti sztárriportere a most zárult brüsszeli Irak-konferenciát választva gúnyos írása témájául. Amikor a Hezbollah Libanon izraeli megszállása ellen küzdött, a havi egy öngyilkos merénylet fantasztikusan nagy számnak tűnt. Most mintegy 420 öngyilkos merénylő robbantotta fel magát eddig Irakban. A palesztin intifáda idején a heti egyszeri öngyilkos merénylet elképesztőnek tűnt. Ma Irakban naponta hét öngyilkos merényletet hajtanak végre. Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter kijelenti Brüsszelben az Irak-konferencián, hogy több arab nagykövetnek kellene Bagdadban tartózkodnia. „De ki akar »néhai nagykövet« lenni?” – teszi fel a kérdést a biztonsági helyzet rémisztő hiányát ecsetelve Fisk. Brüsszelben a mítoszgyártók kijelentették, hogy az iraki népnek számos barátja van. „Hát persze. Csak éppen e »barátok« nem mernek ellátogatni Bagdadba…, nehogy lecsapják a fejüket. Az amerikai újságírók optimistán tudósítanak a háborúról, vagy úgy, hogy az amerikai katonákkal utaznak, vagy pedig a biztonsági erők által védett szállodaszobáikból mobiltelefonjaikon keresztül beszélnek Irak megszállt népével vagy megszállóikkal. A valóság az, hogy Irakban a külföldiek már nem mernek utazni az autóutakon, sőt már alig mernek kilépni az utcákra. Nekünk azt papolják, hogy Irakban javul a helyzet. Mi elhisszük ezt a hazugságot. Csak azt nem értjük: ha annyira javul a helyzet, e konferenciát miért Brüsszelben és nem Bagdadban tartották?” – kérdezi cikkében Fisk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.