Napi sajtószemle

2005. 06. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Financial Times
A gazdag országokban a gazdák támogatása alig változott az elmúlt tíz évben, ismerteti a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) jelentését a globális brit lap. Az állami támogatások a szervezet országaihoz tartozó gazdák jövedelmének mintegy 30 százalékát is kitették. A legtöbb pénzzel az EU támogatta a gazdákat. Ennek összege 133 milliárd dollárra rúgott, ami az OECD 280 milliárd dolláros teljes támogatásának csaknem a felét tette ki. A sorban Japán következik 49 milliárdos támogatással, majd az USA 46,5 milliárd dolláros állami segélyezéssel. Tavaly csupán három országban nőtt az állami támogatás, amelyek egyike az Egyesült Államok volt, ahol az állam 18 százalékkal többet fordított a gazdák megsegítésére. Az unió támogatása 2004-ben csökkent.


AFP
A jobboldali német kereszténydemokraták (CDU) győzelme őszszel a reformok lavináját indíthatja el Európában – állítják egy washingtoni találkozón összeült közgazdászok. Ennek következtében Európában fellendülhet a gazdasági növekedés, számol be a konferenciáról a francia hírügynökség.


Herald Tribune
Danuta Hübner, a régiókért felelős lengyel uniós biztos szerint annak következtében, hogy az Európai Unió nem tudott megállapodni az új költségvetésben, „elpasszolják” a 2007. januári határidőt a szegényebb régiók megsegítésére. Hübner szerint ez a tény és az, hogy az alkotmányt a francia és a holland szavazók elutasították, azt a jelzést közvetíti a kelet-európai országoknak, hogy ők nem igazán kívánatosak az unióban.

*****
Tovább folytatódnak a meghiúsult európai csúcs miatt az európai vezetők egymást okoló támadásai. Dominique de Villepin francia miniszterelnök most azzal bírálta Blair brit miniszterelnököt, hogy a briteknek visszajáró évi 4,6 milliárd eurós összeg „a múlt öröksége”, amelynek semmi értelme és célja sincs. Schröder német kancellár pedig azt jelentette ki, hogy „van egy olyan speciális európai szociális modell, amelynek célja az emberek védelme…”. Hozzátette: „Akik ezt a modellt populista indítékból táplálkozó nacionalista önzésből el akarják pusztítani, iszonyatos kárt okoznak a következő nemzedék vágyainak és jogainak”. Ezzel szemben Blair a gazdák támogatását „anakronizmusnak” nevezte, amely a szűkös uniós pénzeket elszipkázza a kutatástól és fejlesztéstől olyan területeken, mint a biotechnológia és a kisvállalkozások segítése.


Le Monde
Európának be kell ruháznia Irakban, mert ez az unió érdeke, írja vezércikkében a lap azzal kapcsolatban, hogy tegnap Brüsszelben megkezdődött az Irak-konferencia. Európának félre kell tennie a háború megindítása miatt Washingtonnal folyó vitáját, és elsősorban a biztonsági erők kiképzésében kell segítséget nyújtania.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.