Napi sajtószemle

2005. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Financial Times
Az európai vezetők igyekezték arról meggyőzni Washingtont, hogy az alkotmányi és költségvetési zűrzavar nem akadályozza meg az Európai Uniót abban, hogy hatásos szerepet töltsön be Irak, Irán és a közel-keleti béketárgyalások ügyében, írja a globális brit pénzügyi lap azon háromórás találkozót követően, amikor az amerikai fővárosban az unió vezetői találkoztak az amerikai elnökkel.

*****
Jelentős győzelmet arattak az olyan nagy műszaki cégek, mint a Nokia, a Siemens és a Philips, amikor egy kulcsfontosságú európai parlamenti bizottság visszautasította azokat terveket, amelyek korlátozták volna lehetőségeiket, hogy szabadalmaztassák találmányaikat. A szavazás eredményét még július elején az Európai Parlamentnek meg kell erősítenie, de a képviselők általában elfogadják az Európai Bizottság határozatát.

*****
Luxemburg mégis megrendezi az európai alkotmányra vonatkozó népszavazást július 10-én annak ellenére, hogy az uniós vezetők megállapodtak az alkotmány ratifikációjának jegelésében. A felmérések az elutasító szavazatok folyamatos növekedését mutatják.

*****
Németországnak nyomást kell gyakorolnia Franciaországra, hogy az elfogadja az unió mezőgazdasági kiadásainak csökkentését azért, hogy az unió hosszú távú költségvetésben megegyezés születhessen, jelentette ki Németország minden bizonynyal Fischert követő külügyminisztere, Wolfgang Gerhardt, az ellenzéki szabad demokraták parlamenti frakciójának vezetője.


Herald Tribune
Az európai csúcs összeomlása óta az első nyilatkozatában Tony Blair brit miniszterelnök jelezte, hogy az unió tíz új tagországa között keres majd szövetségeseket, hogy olyan mélyreható változásokat lehessen bevezetni, mint amilyeneket főleg Franciaország ellenzett. Blair szerint nonszensz, hogy az EU költségvetése negyven százalékát költi mezőgazdasági támogatásokra, noha az unió lakosságának öt százaléka él a földből, és az unióban megtermelt értéknek csupán két százalékát állítja elő.


Le Monde
Az Egyesült Államok aggódik egy magába fordult Európa miatt címmel a vezető francia lap washingtoni tudósításában az EU–USA-csúcsról azt írja, hogy az unió nem tud hatékonyan segíteni az Egyesült Államoknak olyan problematikus helyeken, mint Libanon, Irak, Afganisztán, Grúzia és Ukrajna.

*****
A lap idézi az egyik orosz internetes lap elemzését, amely szerint az európai válság közvetetten Oroszország érdekeit szolgálhatja úgy, hogy Moszkva kevesebb ellenállásba ütközve érvényesítheti érdekeit Európában nyersanyagszállításai révén azon geostratégiai programjában, amelynek harmadik szereplője a két félen kívül Peking.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.