Napi sajtószemle

2005. 06. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

BBC

Dühkitörés az EU-csúcs kudarca után címmel a brit közszolgálati adó arról a keserű szócsatáról számol be, amely az uniós tagországok között tört ki, miután képtelenek voltak megegyezni az unió jövőbeni költségvetésében. Jack Straw brit külügyminiszter szomorúságának adott hangot, de hozzátette, hogy a kudarc fordulópontot jelenthet. Jean-Claude Juncker, az EU soros elnöke kijelentette, hogy szégyelli magát, amiért a szegényebb országok felajánlották: beérik kevesebbel is, csakhogy egyezséget sikerüljön elérni. A csúcstalálkozó azután omlott össze, hogy Nagy-Britannia nem volt hajlandó elfogadni Franciaország és néhány más ország javaslatát, hogy az EU-tól kapott visszatérítésének öszszegét csökkentsék. A BBC egyik brüsszeli tudósítója szerint a kölcsönös vádaskodások minden bizonnyal az EU történetének legmélyebb és leglátványosabb kudarcát jelentik.

The Independent

Tony Blair brit miniszterelnök a héten kampányba kezd, hogy az európai vezetők feje fölött szóljon az európai közvéleményhez azt követően, hogy szinte minden vezető őt hibáztatta a csúcs kudarcáért, tudta meg a független brit lap. A kampány kezdete Blairnek a brüsszeli EU-parlamentben csütörtökre tervezett felszólalása lenne.

The New York Times

Az unió 25 tagországának vezetői kétnapos csúcsuk után dühösen és szégyenkezve tértek haza, miután a belpolitika és a nemzeti érdekek legyőzték az áldozathozatal és a mindenki számára kívánatos szolidaritás magas röptű eszméjét, kezdi a vezető amerikai lap Brüsszelből keltezett tudósítását. Ami történt, lemeztelenítette azt a hivalkodó állítást, hogy a szervezetnek közös a jövőképe és tükrözte számos uniós vezetőnek azt a félelmét, hogy kibontakozóban van az Európának nevezett projekttel szembeni ellenállás. Szükségtelenül destruktívan támadták egymást a tagországok vezetői és még nem mondható meg az, hogy a jövőben sikerül-e megjavítaniuk elrontott kapcsolataikat. A New York Times azt sem tartja még megítélhetőnek, hogy a válság hosszú távon befolyásolja-e az Európai Unió külpolitikáját.

Le Monde

Másfél napos tárgyalás után Európa alkotmány és költségvetés nélkül maradt – évekre. Ezzel kezdi az eredmény nélkül, csúfosan feloszlott csúcstalálkozóról a vezető francia lap. Az unió soros elnöke, Juncker szerint is mély válság uralta el az uniót. Juncker azt a félelmét is kifejezte, hogy Európa meggyengül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.