Normakontrollt kért Mádl Ferenc

Mádl Ferenc szerint alkotmányellenes az úgynevezett ügynöktörvény, ezért az államfő az Alkotmánybírósághoz fordult – tudatta tegnap a Köztársasági Elnöki Hivatal. Demeter Ervin volt titkosszolgálatokat felügyelő miniszter szerint figyelemelterelő célokat szolgált az MSZP javaslata, nem a probléma megoldását célozta.

2005. 06. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valamennyi állampolgár számára nyilvánossá tenné az ügynökaktákat a Gyurcsány Ferenc kezdeményezésére, és a Burány Sándor szocialista frakcióvezető-helyettes vezetésével kidolgozott úgynevezett ügynöktörvény-módosítás. A parlament május 30-án szavazta meg a törvényt, ám az ehhez kapcsolódó alkotmánymódosítást nem tudta elfogadni az Országgyűlés, mivel a Fidesz mellett több MSZP-s és SZDSZ-es képviselő is a nem gombot nyomta meg. Utóbbi mondta volna ki, hogy az 1990. február
15-e előtt a titkosszolgálatoknál dolgozók, illetve azokkal kapcsolatban álló személyek adatai nyilvánosak legyenek. A Köztársasági Elnöki Hivatal közleménye szerint a törvénymódosítás több ponton is alkotmányellenes, így például alkotmányos indok nélkül korlátozza az érintettek személyes adatainak védelmét. Azt is kifogásolja Mádl Ferenc, hogy a jogszabály nem biztosít az érintett személyek számára megelőző, hatékony jogorvoslatot. Mindezt azért tartja fontosnak az államfő, mert a levéltárban kezelt adatok nem teljes- körűek és megbízhatóak.
Ismeretes, az MSZP és az SZDSZ frakcióvezetője levélben kérte korábban a köztársasági elnököt, hogy forduljon az Alkotmánybírósághoz előzetes normakontrollt kérve, az Igazságügyi Minisztérium pedig aggályosnak tartotta a módosítást alkotmányossági szempontok miatt.
A mindenkori kormánynak alkotmányos keretek között kell jogszabályokat alkotnia – reagált lapunknak Demeter Ervin. A fideszes képviselő szerint a kormánypártok nem a probléma érdemi megoldásában voltak érdekeltek, mindössze figyelemelterelési célokat szolgált javaslatuk. Burány Sándor az MTI-nek azt mondta: osztják az államfő aggályát, és üdvözlik, hogy a taláros testülethez fordult.



Befejeződött iratátadás. Befejezte munkáját a titkosszolgálati iratok Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára számára történő átadását felügyelő háromtagú bizottság, a tevékenységükről szóló jelentést tegnap adták át Mandur László parlamenti alelnöknek. A 200 ezer irattétel kétharmadának átadása gond nélkül történt, a szolgálatok azonban mintegy 50 ezer dokumentum kutathatóságát ellenezték. Ezeknek a harmadát átvizsgálta az iratátadást felügyelő bizottság, és az ellenőrzött irattételek nyolc százalékának levéltárba juttatásáról megállapodtak a szolgálatokkal. (T. L.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.