Geldof bízik abban, hogy a Live 8-nak elnevezett legújabb, világhírű zenészeket felvonultató koncertsorozata felébreszti a világ vezetőinek abbéli vágyát, hogy befolyásukkal segítsenek az éhezőkön. Ennek érdekében az énekes-zeneszerző egy több ezer fős tömeg szimpátiatüntetését várja a júliusra tervezett G8-ak csúcsértekezésének skóciai helyszínére. A Live Aid egyik legfőbb szervezője egészen eddig elhatárolódott attól a gondolattól, hogy az etiópiai éhezés leküzdése ellen rendezett húsz évvel ezelőtti kampányt megismételje. Az afrikai helyzet azonban azóta sem javult igazán. Elmondása szerint, a világ hét legfejlettebb ipari országa és Oroszország (G8) „pillanatok alatt” megoldhatná a problémát. A közelgő csúcs ezért remek lehetőség a politikusokra való nyomásgyakorlásra. A Londonban, Philadelphiában, Rómában, Párizsban és Berlinben rendezendő koncertek ingyenesek lesznek.
Az idén Nagy-Britannia lesz a nyolcak megbeszéléseinek házigazdája, így lehetősége nyílik a napirend meghatározására is. Tony Blair brit miniszterelnök a megvitatandó témák közül a legfontosabbaknak a klímaváltozást és a világ legszegényebb országai adósságának százszázalékos eltörlését nevezte meg.
A világ hét legfejlettebb ipari országa, az Egyesült Államok, Kanada, Japán, Németország, Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország, valamint Oroszország legutóbbi, londoni pénzügyminiszteri találkozóján tizennyolc fejlődő ország adósságának elengedéséről ért el megállapodást.
A leginkább eladósodott országok az afrikai nemzetek. Amikor a múlt évszázad közepe táján a gyarmati uralom alól felszabadultak, bizakodva várhatták a jövőt, de ötven év távlatában a tények azt sejtetik, hogy a hirtelen jött függetlenség nem oldotta meg a kontinens problémáit. Míg a fejlődő világ különböző országaiban erőteljesen útjára indult a gazdasági fejlődés, Afrika az egyetlen olyan kontinens, amely az elmúlt huszonöt évben szegényebb lett. A tények önmagukért beszélnek. Míg 1970-ben a világ szegény embereinek tíz százaléka élt Afrikában, addig 2000-ben már a fele. A kontinensnek természetesen nem vált javára a politikai instabilitás, az elmúlt évtizedekben történt katonai puccsok, polgárháborúk és regionális konfliktusok, amelyek mind a hidegháború közvetlen következményei voltak. A szemben álló ideológiák érdekeik elérése érdekében azt is megengedték maguknak, hogy korrupt diktátorokat támogassanak. A kríziseknek köszönhetően több millióan kényszerültek szülőföldjük elhagyására. Ma több mint négymillió menekült él hazáján kívül.
Az afrikai nemzetek külföldről hiteleket vettek fel, hatalmas tartozásokat halmoztak fel, gazdaságuk pedig erőteljesen hanyatlani kezdett. A korrupció is eluralkodott. A súlyos gazdasági válságok mellett Afrikának az AIDS elterjedésével is szembe kell néznie, valamint az alapvető infrastruktúra hiányával, amely nélkülözhetetlen elem a gazdasági aktivitás fenntartására, az egészségügy és az oktatásügy terén. Becslések szerint a Szahara mellett élő 682 millió ember közül csak valamivel több, mint 20 százalék használ áramot. A tiszta vízhez való hozzáférés és a higiénia is nagy problémát jelent több száz millió afrikai ember számára. Többségüknek gyalogosan, hosszú utakat kell megtenniük az ivóvíz beszerzéséhez. Ez a feladat általában a nőkre és a gyerekekre hárul. Minden második ember pedig kénytelen olyan vízforrásokra – folyókra és tavakra – hagyatkozni, amelyek fertőzőek és halált okozhatnak. Az AIDS elterjedésének köszönhetően kilenc országban 40 év alá esett a várható életkor.
Putyin és a kannibálok. Kannibálnak nevezte az afrikaiakat Vlagyimir Putyin, írja a brit Sun nyomán az Index. Az orosz elnök a Tony Blairrel folytatott megbeszélései után fakadt ki. A G8 soros elnökeként az afrikai nemzetek adósságának elengedéséről tárgyaló Blair a megbeszélésen felvetette az emberi jogok oroszországi helyzetét is. Putyin fejében a két információ összekeveredhetett. „Mi mind tudjuk, hogy az afrikai országok lakói felfalták ellenfeleiket. Nálunk ez a hagyomány, vagy folyamat, vagy kultúra nem létezett, így nem érzem jogosnak az összehasonlítást Oroszország és Afrika között” – jelentette ki a tárgyalásokat követő közös sajtótájékoztatón. (MN)