A hazatérés nehézségei

Alulfizetettség, nem megfelelő szakképesítés, kevés munkahely – ilyen és ehhez hasonló szavakkal illetik leginkább hazánk kutatás-fejlesztési szféráját a külföldön dolgozó és tanuló fiatal kutatóink, akik az említett körülmények között nem kívánnak munkába lépni, így inkább külföldön maradnak. Ezen problémák megvitatására az a konferencia kívánt platformot teremteni, amelyet 2005. július 8–9. között a Veszprémi Egyetemen rendeztek meg. A konferencián olyan emberek is elmondták tapasztalataikat, akik kutatóként már nem jönnének haza.

2005. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Mi, fiatalok a magyar kutatás-fejlesztés jövőjéért – Mit akarunk, és hogyan váltsuk valóra? című konferenciát a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) szakmai és anyagi támogatásával a Tudományos és Technológiai Alapítvány szervezte. A hazánkban és külföldön tevékenykedő magyar tudósok és fiatal kutatók egyaránt lehetőséget kaptak arra, hogy a magyarországi kutatás-fejlesztés problematikáját körüljárva felszólaljanak a hallgatóság előtt. A konferencia céljának Boda Miklós, az NKTH elnöke a hazai innovációs környezet javítása érdekében tett konkrét javaslatok megfogalmazását tekintette. Mi szükséges ahhoz, hogy szakembereink hazatérjenek? Hogyan növelhetjük a kutatás-fejlesztés szerepét? Mennyire piacképesek ötleteink? A nagyvállalatok milyen szerepet töltenek be a hazai tehetséggondozásban? Beszédet mondott Magyar Bálint oktatási miniszter is, valamint előadást tartott a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium képviseletében Garamhegyi Ábel helyettes államtitkár, így ismét szó esett a kirívóan sikeres magyar gazdaságról.
Nyitó előadásában Boda Miklós felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar állam az európai uniós átlaghoz hasonlóan a GDP mintegy 0,7 százalékát fordítja kutatás-fejlesztésre, a nagyvállalatok pedig árbevételük egy százalékát, ebből a szempontból tehát nem maradunk el a Nyugattól. Ám ilyen szempontok alapján nem is érdemes összehasonlításokat végezni. Ha például azt vesszük figyelembe, hogy a felsőoktatásban évről évre egyre kevesebb diák végez a természettudományi karokon, s Magyarországon húszezer kutató 28 ezer kutatási témát tanulmányoz, akkor sokkal nagyobb okunk van az aggodalomra – sejteti Boda Miklós. Egy adott téma hatékony vizsgálatát körülbelül tizenöt kutató végzi. A lényegesen kevés szakember ráadásul a mobilitás lehetőségét is megnehezíti, egy kutató hosszú időn keresztül egy adott területet vizsgálva, egy adott helyen kényszerül dolgozni. Ennek egyik legfőbb oka az, hogy a külföldön végzett tanulmányaik után a tehetséges magyar fiatalok nem hajlandók hazatérni. A külhoni tapasztalatszerzés természetesen kívánatos, de a végén itthon is meg kell teremtenünk a biztos megélhetést jelentő munkahelyeket.
Magyar Bálint oktatási miniszter kifejtette, hogy a kutatás-fejlesztés és a magyar kutatók megfelelő képesítése érdekében az oktatási rendszerben a problémamegoldásra kell helyezni a hangsúlyt. Az általános iskolai neveléstől kezdődően a gyermekek információdömpinggel találják szemben magukat, az érettségit követően pedig már nem biztos, hogy a tanultakra valaha is emlékezni fognak, azokat az életben használni tudják. A diákok ráadásul azzal is kénytelenek szembesülni, hogy az oktatási intézményben az egyéni gondolkodásnak, szemléletvilágnak nincs helye, az iskola devianciának minősíti a más véleményen lévő fiatalokat. Ezen változtatni kell – vélekedett az oktatási miniszter.
A hazatérés és az itthoni környezetbe való reintegrálódás problémáiról a külföldön dolgozó és tanuló fiatal kutatók értesültek a legjobban, nem csoda tehát, hogy rövid előadásaikban ők maguk is ismertethették a külföldön tartózkodás előnyeit. Elsőnek Végh Sándor, a washingtoni székhelyű Magyar Amerika Alapítvány elnöke szólalt fel. Elmondása szerint alapítványa egy olyan on-line portálból és adatbázisból álló rendszert (HunEx portál) fejlesztett ki, amely elősegíti a „hazatérést”, a fiatal magyar kutatók és szakemberek egymás közötti kommunikációját, valamint a munkaerő és a tudás kétirányú áramlását Magyarország és az Egyesült Államok között. Internetes felületen keresztül éppen azt az Észak-Amerikában élő, dolgozó, illetve tanuló magyar professzionális réteget tudja elérni, akire magyarországi cégeknek és az amerikai piacra betörni kívánó magyar vállalatoknak szükségük lehet. Végh Sándor a hazatérés akadályaként elsősorban nem a megfelelő pénzügyi hátteret, hanem az otthoni kapcsolatrendszer hiányát említette. Megoldásként a szakmai kapcsolatok megőrzését, konferenciák szervezését és a kulturális gyökerek megerősítését javasolja.
Babcsán Norbert, a berlini Hahn-Meitner Institut kutatója szerint Magyarország versenyképességének növeléséhez szükséges a külföldön élő magyar kutatók adatainak összegyűjtése és az egymással, illetve az anyaországgal való kapcsolattartásuk megszervezése. Ezenkívül szükségesnek találja, hogy a PhD fokozat megszerzése után kutatásmenedzseri képzésben vegyenek részt a magyar fiatalok annak érdekében, hogy számukra a cégalapítás megvalósítható legyen. A legnagyobb problémát azonban továbbra is a fizetések és a munkahelyek hiánya jelenti. Magyarországon kevés a regionális érdekeltségű nagyvállalat – véli Babcsán –, ezek sem költenek tehetséggondozásra, ellenben a „100 leggazdagabb magyar” mecénási szándékára szükség lenne.
Orosz Gabriella, a Svédországban élő magyar kutatókat tömörítő stockholmi Peregrinus Klub titkára elmondta, hogy a magyar oktatási rendszer magas színvonalú, ennek ellenére maga az oktatás túl elméleti, a fiataloknak nincs lehetőségük, hogy a tehetségüket kibontakoztassák. Nagyobb hangsúlyt kellene a csoportmunkára fektetni, a diákoknak a szimpla oktatás mellett több gyakorlati órára és kutatási időre lenne szükségük. Fontos a külföldi tapasztalatszerzés is, valamint az, hogy az angol ma már mindenhol alapvető munkanyelvnek számít. A versenyképesség javítása érdekében interdiszciplinaritás szükséges, s együttműködést javasol Orosz Gabriella az itthoni csoportok között. A külföldi magyarokat sem szabad elhanyagolni, ápolni kell velük a kapcsolatokat, és minél több tudományos konferenciát kell szervezni. „Még azok a kutatók is, akik nem tudják elképzelni, hogy a közeljövőben visszaköltözzenek, a rájuk irányuló hazai figyelmet kitüntetőnek érzik, és nagy örömmel működnének együtt a magyar tudományos intézményekkel, vállalatokkal rövid távú vagy távprojektekben. Ennek feltétele, hogy mindkét fél többet tudjon egymásról, legyen nemzetközi nyilvántartás, továbbá hatékony kommunikáció és koordináció” – mondja a Peregrinus Klub titkára.
Radnai Márton a kutatás-fejlesztés terén színvonalbeli különbséget vél felfedezni hazánk és a külföld között. A Pro Scientia Aranyérmesek Társaságának elnöke szerint a különbség csökkentése érdekében támogatnunk kell a hazatérést, s ha lehet, ez ne a PhD fokozat megszerzése után történjen meg, hanem néhány évi kintlétet követően. A kutatók akkorra már publikációkkal, kapcsolatokkal rendelkeznek, a tudományos világban elismerésekben részesülnek.
A Richter Gedeon Rt. képviseletében Thaler György fejlesztési igazgató a hallgatósággal ismertette azt a megdöbbentő adatsort, amely szerint a budapesti műszaki egyetem vegyészmérnöki karán 1990-ben körülbelül két tanuló jutott egy oktatóra, ma már legalább tizennégy! Ez jelzi azt is, hogy az itthon végzett szakemberek nem jól képzettek – mondta Thaler. Nem szabad csodálkoznunk azon, hogy megoldásként a nagyvállalatok gyakran külföldi kutatókat alkalmaznak, esetleg kutatási projektjeiket egyszerűen külföldre telepítik. A magánvállalatoknak éppen ezért részt kell venniük a kutatók kiképzésében. Tennivaló tehát bőven akad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.