Artistalányka áll a nagy kardok közt

Kákonyi Péter
2005. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A negyedévenként megjelenő periodika, az Ókor (alcíme: Folyóirat az antik kultúráról) új száma az antik lakomákkal foglalkozik. A téma sokkal szövevényesebb annál, mint a laikus gondolhatná, hiszen a hajdani lakomák szakrális szertartások voltak, amelyek nem merültek ki az eszem-iszom örömeiben, hanem szorosan együtt jártak a bölcselkedéssel, az istenekről és a sorsról, a történelemről meg a szerelemről való elmélkedéssel, a szertartási táncokkal, a cirkuszi produkciókkal meg a muzsikával.
Jó példa lehet erre Platón híres „dialógusa”, a Lakoma, amelyről a lapban Az igazi Erósz címmel közöl értekezést Rudolf Rehn német filozófus, amiből kiderül, hogy itt valóban többről van szó, mint szimplán a gyomor élményeiről, hiszen a neves bölcs és az ugyancsak híres színműíró jelenléte garancia arra, hogy itt nemcsak evés-ivás meg ilyen-olyan egyéb mulatság lesz, hanem emelkedett és tanulságos eszmecsere is. A Platón-mű fókuszában a nagy bölcselő mestere, Szókratész és Diotima, a mantineai papnő párbeszéde áll. Szókratész nem szégyelli bevallani, hogy – bölcselet ide, bölcselet oda – tanul a híres papnőtől. Egy másik esszé, Kárpáti András Lyra a kereveten című munkájából megtudhatjuk, hogy „a görögök az ének és zene ismeretét a legnagyobb műveltség jelének tekintették”. A szerző áttekinti mindazt, amit az antik zenei nevelésről tudni lehet, külön is kitérve a „lakomazenére”, amely az összejövetelek betetőzése. „A lakoma egy pontján sor kerül a logos sympotikosra, itt ki-ki megmutathatja egyéni képességeit szóban és dalban – szólóban vagy kórusban, saját hangszerével vagy mástól kísérve.” Németh György esszéje (Lányka a kardok közt) egy antik edényt mutat be, amelynek ábrái közt „egy kézen álló lányka látható, lábai a feje fölé hajlanak. A lány előtt és mögött egy-egy markolatával földbe ásott kard mered hegyével az égnek.” A szerző számtalan példával illusztrálja a korabeli artisták (kybistétérek) fontos szerepét a lakomákon és más szakrális és vásári ünnepeken. Dér Katalin Dagadt has, derűs szív címmel Plautus színpadának nagyevőit mutatja be, Bálint Gábor pedig Martialis műveit veszi górcső alá, különös tekintettel a nagy epigrammaköltő római lakomákra utaló munkáira. Kalla Gábor a mezopotámiai, Győry Hedvig pedig az óegyiptomi gasztronómia emlékei fölött tart szemlét, míg Póczy Klára a híres római ínyenc, Apicius (magyarul is olvasható) szakácskönyvét szemlézi, amelyből a nyers osztrigától a serpenyőben sült aranykeszegig, a lukánai kolbásztól és a fűszeres szószoktól a lepényekig megismerheti az olvasó számtalan ókori étel receptjét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.