Információink szerint az SZDSZ egyik legerősebb emberének, Magyar Bálintnak a leváltása – amely a közeljövőben nem várható – komoly koalíciós konfliktust eredményezne. Éppen ezért nem tudta eddig egyik kormányfő sem meneszteni a jelentős népszerűségvesztést elszenvedő SZDSZ-es minisztert a tárcájához köthető botrányai ellenére sem. Úgy tudjuk, a kisebbik kormánypárt jelentős vereségként értékelné Magyar Bálint esetleges menesztését, amelyre nem került sor, holott többször felvetődött a sajtóban. Magyar Bálint ugyanis a szabad demokraták emblematikus figurája, aki a párt elnöke is volt. Bár az SZDSZ belső ellenzéke már fogalmazott meg kritikát a tárcavezető ellen, a párt vezetése mindig kiáll mellette.
Még 2003 elején a miniszter bejelentette, hogy eltörlik az általános iskolák alsó tagozataiban a buktatást, a diákok érdemjegyek helyett pedig csak szöveges értékelést kapnak. A jogszabály az országos felháborodás ellenére is érvényben maradt. Még ebben az évben módosították a közoktatási törvényt: a titoktartásra vonatkozó passzust kiterjesztették a szülőkre is. A pedagógusokat arra kötelezték, hogy tartsák titokban a szülők előtt a gyerekkel kapcsolatos információkat, ha a diák nem járul hozzá azok közléséhez. A jogszabályt hibásnak találta az oktatási ombudsman és az általános ombudsman helyettese is, a Fidesz pedig Alkotmánybírósághoz fordult az ügyben. Az Országgyűlés végül még a testület döntése előtt módosította a törvényt.
Számtalan gyanús közbeszerzési eljárás, illetve gazdasági ügy is borzolta a kedélyeket. Nagy felháborodást váltott ki 2003-ban a tárcavezető villaügye, amikor nem tudott elszámolni egy 93,5 millió forintért megvásárolt budaligeti ingatlan vételárának tetemes részével. Magyar röviddel azelőtt vett föl kölcsönt a villára, hogy a kormány az állami támogatású hitel maximális összegét 30 millió forintról 15 millióra csökkentette. Hatalmas visszhangja volt a Cisco-ügynek is. Az oktatási tárca – utólag több ponton jogellenesnek minősített – szerződést kötött a Cisco nevű amerikai céggel, amely korábban saját költségén a tengerentúlra utaztatta Magyart és több vezető tisztségviselőjét.
2003 nyarán több minisztériumi ember is belebukott a Sulinet-ügybe, de Magyar széke stabil maradt. Előbb Majsai Gábor informatikai biztost menesztették, majd pár nap múlva utódját, Koltai Pétert, miután lapunk dokumentumokkal igazolta, hogy a tender előkészítésében is részt vett az a minisztériumi munkatárs, aki a Sulinet program sokmilliárdos üzletében érdekelt Elender Kft. egyik alapítójának vendégeként nyaralt Balatonkenesén. A Nemzeti Szakképzési Intézet közbeszerzési eljárása miatt Sári Lajos helyettes államtitkárnak kellett távoznia, mert a volt SZDSZ-es pártigazgató egyik korábbi üzlettársának referencia nélküli cége nyerhetett meg versenyeztetés nélkül egy csaknem félmilliárdos tendert.
Bár 2005-nek még csak a felénél járunk, máris tetemes az év botránykrónikája. Az év elején az egyházi iskolák tiltakoztak, miután a tárca javaslatára jelentősen csökkent a diákok utáni normatív támogatás. A szabályozás azóta sem változott. A legutóbbi és legnagyobb botrány az érettségi körül robbant ki, ebbe sem bukott bele a miniszter.
Közismert, hogy az SZDSZ mindig ragaszkodott a valóban stratégiai területnek számító oktatási tárcához. Ennek lehetséges okáról Kövér László, a Fidesz választmányi elnöke úgy fogalmazott: „Stratégiajelentőségűnek tekintik ezt a területet abban az értelemben, hogy a saját rusnya képükre akarják formálni a magyar társadalmat.” Hozzáfűzte: azt szeretnék, ha a magyar nemzet ötven év múlva olyan „liberális” lenne, mint ma az SZDSZ.
Újabb osztrák útzár lehetetleníti el a magyar ingázókat