Herald Tribune
Ezt jelentené Merkel győzelme Európa számára címmel a New York Times által kiadott nemzetközi lap azt elemzi, hogy milyen tervei lehetnek a német kereszténydemokraták vezetőjének, aki a szeptemberi választások után valószínűleg az ország kancellárja lesz. Az írás aktualitását az adta, hogy Angela Merkel tegnap Párizsban találkozott Jacques Chirac francia elnökkel. A lap szerint a kancellárjelölt ugyan hangsúlyozza, hogy a hagyományos német– francia duó nélkülözhetetlen Európa sikeréhez, ám csak akkor, ha gazdasági reformok révén ismét példaként tudják magukat állítani a többi tagország elé, és nem beszélnek többé arról, hogy az Európai Uniónak az Egyesült Államok ellensúlyává kell válnia. Párizsi látogatását Merkel arra is fel akarja használni, hogy választói előtt hitelessé tegye ígéretét, miszerint győzelme esetén nem küld német csapatokat Irakba. A politikus asszony egyik tanácsadója azt állítja, hogy Merkel értékelése szerint az iraki háború idején felvetődött Amerika-ellenes francia–német–orosz tengely lehetősége állította az Egyesült Államok oldalára az EU-hoz csatlakozó közép-európai államokat.
*****
A Washingtonban zajló kiszivárogtatási botrányról szóló tudósítás szerint George W. Bush megváltoztatta álláspontját, és kijelentette, hogy amennyiben egy fehér házi hivatalnok kiszolgáltatott információkat, és hozzájárult egy titkos ügynök felfedéséhez, úgy el fogják távolítani. Az utóbbi napokban egyre több bizonyíték került elő, amely szerint Karl Rove kabinetfőnök-helyettes, az elnök tanácsadója erősítette meg azokat az információkat több újságíró számára, miszerint Valerie Plame CIA-ügynök volt. A lap egyik véleménycikkében ugyanakkor azt feszegeti, hogy a kormányzattal szembekerült diplomata feleségének beosztása kimerítette-e a titkos ügynök definíciót, hiszen javarészt adminisztratív posztokon szolgált. Amennyiben a válasz nemleges, úgy nem történt törvénysértés, s az információt felfedő személyek sem büntethetőek.
The Washington Times
Az amerikai főváros konzervatív lapja elemzi az indiai miniszterelnök washingtoni látogatását. Eszerint az Egyesült Államoknak ázsiai stratégiai partnereként kell magához szorítania Indiát. Richard Nixon egykori amerikai elnök Kína felé történt nyitása ugyanis, hogy szövetségest szerezzen a volt Szovjetunió ellenében, mára kimerítette összes előnyét. Peking ma már ahol csak tud, keresztbe tesz Washingtonnak, legyen szó az emberi jogokról, a demokratizálódásról, a nukleáris technológiák terjedéséről vagy Tajvanról. George Bushnak meg kell hirdetnie az India felé való nyitást a katonai, gazdasági és diplomáciai kapcsolatok szorosabbra vonásával – írta a lap.

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban