Financial Times
Az Európai Bizottság „bürokrata rémálom”, amelynek fogalma sincs arról, hogy miként kell „eladni” Európát a brit nyilvánosságnak, írja cikkében Jim Dougal, az Európai Bizottság londoni képviseletének korábbi vezetője. Dougal tűz alá vette a „brüsszeli gépezetet” épp akkor, amikor országa veszi át az unió irányítását. Dougal a tisztségében töltött hét év alatt „rémisztőnek” találta azt, hogy az Európai Bizottság mennyire képtelen emberi arcot mutatni. Hozzátette: nemcsak a bizottság alkalmatlan arra, hogy elmagyarázza, miért van szükség az unióra, de működése is a józan ész felháborító hiányáról tanúskodik. „Elviselhetetlenné vált” egy olyan bürokratikus rémálom közepette dolgozni, amelyhez képest a brit kormány „az egyszerű hatékonyság modellje”.
Miközben Bob Geldofnak Afrika szegényeinek megsegítésére rendezett koncertjét, a Live 8-at világszerte mintegy kétmilliárd televíziónéző követhette, a tanzániai főváros, Dar-esz-Szalaam nyüzsgő piacán az odalátogató újságíró által megkérdezett emberek nem is hallottak arról, hogy a világ legnagyobb nevű rocksztárjai tíz nagyvárosban értük zenélnek.
AFP
Az Európából az afrikai Szenegálba importált csirkék tönkretették a szenegáli baromfitenyésztést. Szárnyasokat nevelő gazdaságokat zártak be és több ezer ember munkanélkülivé vált – olvasható a francia hírügynökség jelentésében. A kiüresedett baromfinevelő épületekben a kotkodácsolás helyett az oda beköltöző madarak hangjai hallhatók. A kenyér nélkül maradt szenegáli tenyésztők most a dakari kormánytól kérnek segítséget.
The New York Times
Az Irakban többséget képviselő síiták azt követelik, hogy váljon autonóm területté az ország olajban gazdag déli része – olvasható a vezető amerikai lapban. Annak ellenére, hogy az iraki olajkészletek legnagyobb része a dél-iraki Baszra környékén helyezkedik el, a síiták szerint az elszegényedett dél nem részesedett és részesedik az olajjövedelemből.
The Washington Post
A kínai CNOOC olajvállalat mindent meg kíván tenni, hogy megszerezze a kaliforniai Unocal olajvállalatot, amelynek megvétele ellen az amerikai törvényhozás „nemzetbiztonsági” okokat emleget. Például azt, hogy az átvétel eredményeként alkalmazottak válnak munkanélküliekké. A kínaiak azt is leszögezték, hogy meg kívánják tartani az amerikai Unocal felső vezetését.
The Observer
Az iraki rendőrségnek szánt brit és amerikai segélyek olyan félkatonai kommandós egységekhez jut, amelyeket széles körű emberjogi sértésekkel, kínzással és gyilkosságokkal vádolnak – tudta meg a Guardian című baloldali brit lap vasárnapi kiadása.

Ez nem ellenzék, hanem vírus, amit le kell gyűrni