Napi sajtószemle

2005. 07. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The New York Review of Books
Az amerikai liberális értelmiség kéthetente megjelenő „zászlóshajója” Az új világrend címmel hosszabb cikket közöl Tony Judt New York-i történésszel, akinek elemzésében ilyen bekezdések olvashatók: „Az Egyesült Államoknak Irakban, Afganisztánban és a Guantánamói-öbölben fenntartott saját vallatóközpontjaiban és börtöneiben legalább huszonhét fogva tartott »gyanúsítottat« öltek meg. Ez a szám nem tartalmazza a területen és törvényen kívüli, »célzott kivégzéseket«: ezt a gyakorlatot Benito Mussolini vezette be Normandiában 1937-ben a Rosselli testvérek meggyilkolásával, Izrael élénken folytatja, és most a Bush-kormányzat tette magáévá. Az Amnesty International jelentése hatvan olyan állítólagos bebörtönzési és vallatási gyakorlatot sorol fel, amelyeket rutinszerűen alkalmaznak amerikai fogolyközpontokban – főként Guantánamóban. Ezek közé tartozik a megfulladás szimulálására szolgáló hideg vízbe merítés, a test szőrzetének és a hajnak a levágása, testrészek elektromos sokkolása, megszégyenítés (például rávizeléssel), szexuális cukkolás, a vallási hiedelmek gúnyolása, felfüggesztés bilincselt állapotban és fizikai gyakorlat kimerülésig (például sziklák cipelése), valamint színlelt kivégzések. Ezek a gyakorlatok ismerősek azoknak, akik az ötvenes években Kelet-Európát, illetve a hetvenes és nyolcvanas években Latin-Amerikát tanulmányozták. Az amerikai vallatók azért újítottak is. Az egyik ilyen technika abból áll, hogy a gyanúsítottakat – és Koránjukat – akaratuk ellenére izraeli zászlókba csavarják: ami igazán nagylelkű gesztus egyetlen feltétlen szövetségesünk irányába, de ahhoz feltétlenül jó, hogy muzulmánok új nemzedéke a világon mindenütt e két országot azonosítsa egymással, és azonosan gyűlölje.” Judt később ezt írja: „Van már a mai Nyugat történetében precedens egy olyan országra, amely a nemzeti megszégyenülést és félelmet a szabadság korlátozására használja; olyan kormányra, amely az állandó háborút az állami politika eszközévé teszi, és gondoskodik politikai ellenségei megkínzásáról; egy olyan uralkodó osztályra, amely megosztó társadalmi célokat hajszol nemzeti »értékek« ürügyén; olyan kultúrára, amely páratlan elrendeltetését és felsőbbrendűségét vallja, valamint katonai képessége előtt borul le; egy olyan politikai rendszerre, amelyikben az uralkodó párt manipulálja az eljárási szabályokat, és azzal fenyeget, hogy a törvényt megváltoztatja akarata érvényesülése érdekében; ahol újságírókat megfélemlítenek, hogy vallják be tévedéseiket, és kérjék a köz bocsánatát. Főként az európaiaknak van tapasztalatuk egy ilyen rezsimmel. Szavuk is van rá. A szó nem »demokrácia«”. „A demokrácia látszatát kínáljuk 75 km/óra sebességgel száguldó páncélozott teherautóról, és ezt szabadságnak nevezzük… A világ fokozatosan veszíti el a hitét Amerikában.” Judt azzal zárja írását, hogy míg Bush a „szabadságot” látja „masírozni”, addig ő egy baljós hold felmenetelét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.