Le Monde
A vezető francia lap A terrorizmus elleni harc korlátai címmel, a témát részletesen körüljáró írásában arra hívja fel a figyelmet, hogy tavaly a terrormerényletek száma 655-re emelkedett, szemben a 2003-ban elkövetett 175-tel. A terrorakciók során 1907 ember meghalt és hétezer megsebesül. „Az amerikai kormány ezeket az adatokat igyekszik elrejteni, mert ezek azt mutatják, hogy veszítünk a terrorizmus elleni háborúban” – jelentette ki Larry Johnson, az amerikai külügyminisztérium terrorizmus elleni harcot vezető részlegének korábbi főnöke a lapnak. A cikk szerint az is új keletű mítosz, hogy az al-Kaidának nincs már központi vezetése. Ellenkezőleg: a terrorszervezetet ma is Oszama bin-Laden és Ajman al-Zavahiri vezeti. Az al-Kaida két síkon dolgozik. Egyrészt decentralizáltan „mindennapos” merényleteket készít elő és hajt végre, másrészt pedig centralizáltan évekig készít elő látványos merényleteket.
*****
Kína az amerikai „gazdasági hazafiság” áldozata főcímmel a lap elemzése annak kapcsán jelent meg, hogy az amerikaiak politikai okokból megakadályozták, hogy a Kínai Nemzeti Part menti Fúrásokat (végző) Olajvállalat (CNOOC) megvásárolja az amerikai Unocal olajvállalatot. A „gazdasági hazafiság” kifejezést Dominique de Villepin francia miniszterelnök használta a napokban akkor, amikor francia szervezetek közbelépésére egyrészt megvédte a francia Danone vállalatot, hogy az amerikai PepsiCo ne vásárolhassa fel, másrészt pedig gazdasági programja bejelentésekor. A cikk azzal kezdődik, hogy a gazdasági hazafiság terjed: Olaszországban a pénzügyi világ kész kevésbé hagyományos módszerek bevetésére is, hogy megvédje saját bankjait az európai „ragadozók” ellen. Németországban a berlini kormány jelenleg a DaimlerChryslernél kitört válság miatt aggódik, míg az Egyesült Államokban a liberalizmust nyugodtan zárójelbe lehetne tenni, amit jól példáz a CNOOC kudarca. Az amerikaiak nemzetbiztonsági okokra hivatkozva tették lehetetlenné a kivásárlást, ami nevetséges ürügy, hiszen az Unocal az amerikai kőolajtermelés 0,8 százalékát adja, a fogyasztás fölött pedig 0,3 százalékban rendelkezik. Viszont az amerikaiak 74 százaléka az ellen volt, hogy az Unocalt eladják a kínaiaknak. Azt még elnézték, hogy a kínaiak megvették az IBM személyiszámítógép-részlegét és a háztartási gépeket gyártó Maytag-et, de amikor a kőolajról és földgázról van szó, „akkor a tét már más”.
*****
A lap A lengyel vízvezeték-szerelő után A szexis ápolónő címen írt cikkében arról számol be, hogy Varsó visszavágott a franciáknak, hiszen az uniós alkotmányról szóló népszavazás előtt a lengyel vízvezetékszerelők beáramlásával riogatták a párizsiakat. A lengyel turisztikai hivatal egy csinos, szőke, mélyen dekoltált ápolónő fényképével illusztrált, a franciákat Lengyelországba csábító reklámmal árasztotta el az idegenforgalmi piacot. A reklám sikeres: az utazni vágyó franciák érdeklődése megötszöröződött.

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban