Napi sajtószemle

2005. 08. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Le Monde
A vezető francia lap A terrorizmus elleni harc korlátai címmel, a témát részletesen körüljáró írásában arra hívja fel a figyelmet, hogy tavaly a terrormerényletek száma 655-re emelkedett, szemben a 2003-ban elkövetett 175-tel. A terrorakciók során 1907 ember meghalt és hétezer megsebesül. „Az amerikai kormány ezeket az adatokat igyekszik elrejteni, mert ezek azt mutatják, hogy veszítünk a terrorizmus elleni háborúban” – jelentette ki Larry Johnson, az amerikai külügyminisztérium terrorizmus elleni harcot vezető részlegének korábbi főnöke a lapnak. A cikk szerint az is új keletű mítosz, hogy az al-Kaidának nincs már központi vezetése. Ellenkezőleg: a terrorszervezetet ma is Oszama bin-Laden és Ajman al-Zavahiri vezeti. Az al-Kaida két síkon dolgozik. Egyrészt decentralizáltan „mindennapos” merényleteket készít elő és hajt végre, másrészt pedig centralizáltan évekig készít elő látványos merényleteket.

*****
Kína az amerikai „gazdasági hazafiság” áldozata főcímmel a lap elemzése annak kapcsán jelent meg, hogy az amerikaiak politikai okokból megakadályozták, hogy a Kínai Nemzeti Part menti Fúrásokat (végző) Olajvállalat (CNOOC) megvásárolja az amerikai Unocal olajvállalatot. A „gazdasági hazafiság” kifejezést Dominique de Villepin francia miniszterelnök használta a napokban akkor, amikor francia szervezetek közbelépésére egyrészt megvédte a francia Danone vállalatot, hogy az amerikai PepsiCo ne vásárolhassa fel, másrészt pedig gazdasági programja bejelentésekor. A cikk azzal kezdődik, hogy a gazdasági hazafiság terjed: Olaszországban a pénzügyi világ kész kevésbé hagyományos módszerek bevetésére is, hogy megvédje saját bankjait az európai „ragadozók” ellen. Németországban a berlini kormány jelenleg a DaimlerChryslernél kitört válság miatt aggódik, míg az Egyesült Államokban a liberalizmust nyugodtan zárójelbe lehetne tenni, amit jól példáz a CNOOC kudarca. Az amerikaiak nemzetbiztonsági okokra hivatkozva tették lehetetlenné a kivásárlást, ami nevetséges ürügy, hiszen az Unocal az amerikai kőolajtermelés 0,8 százalékát adja, a fogyasztás fölött pedig 0,3 százalékban rendelkezik. Viszont az amerikaiak 74 százaléka az ellen volt, hogy az Unocalt eladják a kínaiaknak. Azt még elnézték, hogy a kínaiak megvették az IBM személyiszámítógép-részlegét és a háztartási gépeket gyártó Maytag-et, de amikor a kőolajról és földgázról van szó, „akkor a tét már más”.

*****
A lap A lengyel vízvezeték-szerelő után A szexis ápolónő címen írt cikkében arról számol be, hogy Varsó visszavágott a franciáknak, hiszen az uniós alkotmányról szóló népszavazás előtt a lengyel vízvezetékszerelők beáramlásával riogatták a párizsiakat. A lengyel turisztikai hivatal egy csinos, szőke, mélyen dekoltált ápolónő fényképével illusztrált, a franciákat Lengyelországba csábító reklámmal árasztotta el az idegenforgalmi piacot. A reklám sikeres: az utazni vágyó franciák érdeklődése megötszöröződött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.