Zászló és konyak a lakatlan szigeten

Mindössze egy négyzetkilométernyi nagyságú a lakatlan, északi-sarki Hans-sziget. A múlt század közepéig senki nem foglalkozott vele. Hovatartozását illetően ma már heves szócsata folyik Dánia és Kanada között. Koppenhága nemrég hadihajót küldött a földrész meghódítására.

2005. 08. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Létezik a Dániához tartozó Grönland és a kanadai Ellesmere-sziget között egy lakatlan s egy négyzetméternél alig nagyobb sziget, amelynek hovatartozása évtizedek óta vita tárgyát képezi. A Hans-sziget Hans Hendrikről, a XIX. században élt, Grönlandról származó sarkvidéki utazóról és fordítóról kapta nevét. Mivel Grönland és Kanada északi területeire a XIX. századot megelőzően nem indult expedíció, az apró földterület egészen eddig az időszakig ismeretlen volt. A földrészt valamikor 1871–73 között nevezhették el, Charles Francis Hall harmadik északi-sarki felfedezőútja során. A múlt század közepéig kevés embert foglalkoztatott a sziget sorsa, mindenesetre a skandináv állam és Kanada is sajátjának tekintette, s a két ország közötti 1973-as határmeghúzásnál sem sikerült megállapodni a hovatartozását illetően. Akkor úgy érezték, a probléma megoldásával várhatnak.
A problémát aztán tizenegy évvel később Tom Hoeyem, Dánia grönlandi ügyeiért felelős minisztere oldotta meg. Úgy döntött, az ügyet kézbe veszi. Kezébe vett zászlót és konyakot, és útnak indult a Hans-szigetre. Miután megérkezett, dán nemzeti lobogóját kitűzte, az üveg párlatot annak tövébe ásta, s a következő üzenetet hagyta az odalátogatóknak: „Isten hozta a dán szigetre!” Tom Hoeyem ekkor úgy érezhette, a Hans-sziget sorsáért többé senkinek nem kell aggódnia. Cselekedete azonban nem váltott ki üdvrivalgást kanadai részről, inkább felháborodást. Az ottawai kormány – bizonyítandó a dán miniszter tévedését – azóta több alkalommal is a szigetre vezényelte csapatait, ahol nemcsak juharlevelű zászlókat, hanem whiskyt is hátrahagytak. Feltehetőleg Black Velvetet vagy Seagram’s-t.
Az egymást érő inzultusok sora a múlt hónap végén tetőzött, amikor az észak-amerikai állam védelmi minisztere, Bill Graham váratlanul a szigetre látogatott, és újabb lobogóval gazdagította a földrészt, amelyet egyúttal kanadai területnek nyilvánított. A hirtelen jött esemény óriási felháborodást váltott ki Dánia-szerte. „Ez a tett csakis megszállásként fogható fel” – vélekedett az esetről Josef Motzfeldt, a grönlandi kormányzat vezetőhelyettese. „A Hans-sziget dán terület, a kanadai miniszter be nem jelentett látogatása miatt panaszt nyújtunk be Ottawának” – mondta Peter Taksoe-Jensen, a koppenhágai kormány külügyminisztériumi illetékese.
A tiltakozó levél megérkezett. Megérkezik hamarosan az a hadihajó is – jelentik kanadai hírcsatornák –, amelyet a dán hatóságok újabb nemzeti lobogóval láttak el. A szigetet visszahódítják.
Szakértők értelmezése szerint a sziget mint földterület valódi értékkel nem rendelkezik, a politikai csatározás nyilvánvalóan nem emiatt folyik. A két szembenálló állam vélhetőleg a nem túl távoli jövőre készülődik: ha a globális felmelegedés következtében végül elolvadnak a sarkvidéki jégsapkák, az északi-sarki területek értéke nagymértékben megnövekedhet. A szigetet körülvevő kontinentális talapzat ugyanis ásványi anyagokat és olajat tartalmazhat, a felmelegedés által ezek könynyebben hozzáférhetővé válnak.
Azt nehéz megállapítani, hogy a kanadai és a dán nép mennyit tud a kibontakozott viszály eme nem elhanyagolható eleméről, annyi azonban biztos, hogy kezdetét vette a rivalizálás. Hasonlót az iraki háború kirobbanásakor láthattunk, amikor amerikai éttermek francia boraiktól szabadultak meg. A legutóbbi hírek szerint a kanadaiak azzal fenyegetőznek, hogy dán süteménykészleteiktől válnak meg, ha nem történik drasztikus fordulat a skandinávok szemléletvilágában. A dánok nem engednek. Érvelésük szerint egy Hans névre keresztelt sziget csakis dán lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.