Erős és szilárd kormányt akar alakítani Kazimierz Marcinkiewicz, a lengyel választások győztes pártjának, a konzervatív Jog és Igazságosságnak (PiS) a kormányfőjelöltje, akit a PiS tegnapelőtt jelölt miniszterelnöknek. A döntés sokakat meglepett Lengyelországban, hiszen a kormányfői poszt eddigi várományosa a jobboldali párt elnöke, Jaroslaw Kaczynski volt. Kaczynski korábban kijelentette, nem vállalja a miniszterelnöki szerepet, amennyiben ikertestvére, a köztársasági elnöki székre nagy esélyekkel pályázó Lech győztesként kerül ki az októberi elnökválasztásokon. Elemzők úgy vélik, a választópolgárok nem támogatnának egy olyan felállást, amelyben a testvérpár állna a politikai színtér két legfelső szintjén.
Jaroslaw Kaczynski szerint az egykor iskolaigazgatóként és fizikatanárként tevékenykedő Marcinkiewicznél nincs jobb választás, mert ő hatékony kormányt fog alakítani. „Marcinkiewicz jól ismeri azokat a gazdasági kérdéseket, amelyekkel kapcsolatban a Polgári Platformmal (PO) nézeteltéréseink vannak” – jelentette ki. A lengyel választásokon második helyezett liberálkonzervatív PO a PiS legfőbb szövetségese, és biztosra vehető, hogy együtt alkotnak majd kormánykoalíciót. A gazdasági kérdéseket illetően a két nagy párt nem ért mindenben egyet, s a gazdasági szaktekintélynek nevezett Marcinkiewicz feladata az ezen a területen való együttműködés megteremtése lesz. A kormányfőjelölt nyilatkozatában kijelentette, hogy kormányában a PiS és a PO egyenrangú szerepet fog kapni. „Elfogadtam a megbízást, hogy négy évre szóló koalíciós kormányt alakítsak” – mondta.
Donald Tusk, a PO vezetője Marcinkiewicz jelöltségén meglepődött, de kijelentette: pártja elfogadja Kaczynski döntését. „Ez megdöbbentő – hangoztatta. – De a győztes párt hozza a döntéseket” – tette hozzá. A kormányalakításról szóló tárgyalások várhatóan a héten kezdődnek.
Míg a Polgári Platform a liberális gazdasági megoldásokat részesíti előnyben, addig a Jog és Igazságosság szembehelyezkedik a liberális ideológiákkal. A két tömörülés azonban teljes mértékben egyetért abban, hogy legfőbb feladatuknak a korrupció megszüntetését tartják.
Távozás a történelembe. Aleksander Kwasniewski távozó lengyel elnök személyes kudarcként élte meg az alacsony részvételt és a baloldal eredményét a vasárnap rendezett lengyelországi parlamenti választásokon. A Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) a vasárnapi választásokon 11,31 százalékot kapott, ezzel a negyedik helyre szorult. Az elnök szerint a választások nyilvánvalóvá tették, hogy „a demokratikus baloldal létrehozói a történelembe távoznak”. Kwasniewskit ugyanakkor vigasztalhatja, hogy egyre többen a következő ENSZ-főtitkárként tartják számon. (MTI)