Nem lesz alkotmányunk a közeljövőben, ez nyilvánvaló – jelentette ki José Manuel Barroso szerdán Gdanskban. – Egyetlen olyan varázsformulával sem találkoztam, mely életre kelthetné – tette hozzá. Az Európai Bizottság elnöke nyilatkozatával gyakorlatilag halálra ítélte azt az európai alkotmányt, amelyet a francia és a holland lakosság korábban népszavazáson utasított el. A 25 taggal kibővült unió megreformálására létrehozott alkotmánytervezetről régóta nyilatkozott európai vezető ehhez hasonló pesszimizmussal, vélik elemzők. A Rzeczpospolita lengyel napilapnak adott interjújában Barroso kifejtette, „az [európai] intézményrendszerről szóló hosszas viták helyett azzal kellene foglalkoznunk, ami jelenleg van”. Hangsúlyozta: „A politikai akarat és vezetés fontosabb, mint az intézmények.” Portugália volt miniszterelnöke közvetlenül az alkotmány kettős elutasítása után még a ratifikálási folyamat folytatására ösztönözte az unió tagországainak vezetőit. Eddig tizenhárom uniós tagállam – köztük Magyarország – hagyta jóvá az alkotmánytervezetet.
Elfogadta azt Ausztria is, melynek kormányfője, Wolfgang Schüssel nemrég azzal a tervvel állt elő, hogy 2007-ben mind Párizsnak, mind Hágának újabb népszavazást kellene kiírnia. Hans-Gert Pöttering, az Európai Néppárt vezetője tegnapelőtti nyilatkozatában kijelentette, nem helyes, hogy a francia és a holland állampolgárok döntenek az unió jövőjéről.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung német napilapban tegnap megjelent interjújában kárhoztatta az alkotmány ügyében tapasztalható tétlenséget Aleksander Kwasniewski lengyel államfő is. Szerinte egyetlen eljárás indíthatja be a politikai vitát: minden országban egy napon kell népszavazást tartani az alkotmány kérdéséről, ott is, ahol azt már elutasították. Kwasniewski emellett úgy véli, hogy Európa jövője nagymértékben Németországtól függ, a szeptember 18-i németországi választás az egyik legfontosabb esemény Európa jövője szempontjából.

Káosz és bizalmatlanság: belülről rohad a Tisza Párt?