Háttérbe szorulnak az emberi jogok

Miután Charles Clarke brit belügyminiszter az Európai Parlament strasbourgi ülésén arra szólította fel a tagállamokat, hogy több hírszerzői értesülést szerezzenek a terroristák tevékenységéről, sietve hazarepült Newcastle városába. Jelen akart lenni azon a kétnapos tanácskozáson, amely tegnap kezdődött azzal a céllal, hogy az uniós tagállamok bel- és igazságügy-miniszterei erőteljesebben és koordináltabb módon lépjenek fel a terrorizmus és a szervezett bűnözés ellen.

2005. 09. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy-Britannia számára a kérdés különösen a londoni bombamerényleteket követően vált égetővé. A Blair-kormány – az emberjogi szervezetek pergőtüzében – át akarja gondolni azon emberjogi törvényeket, amelyek megakadályozzák a biztonsági kockázatot jelentő gyanúsítottak deportálását.
Tony Blair miniszterelnök a londoni tömegközlekedés ellen július 7-én elkövetett merényletsorozat után elrendelte, hogy jóval erőteljesebben lépjenek fel az iszlámkövető fundamentalistákkal szemben. A „jóval erősebb fellépés” magában hordozza azt is, hogy deportálják azokat, akik „gyűlöletet prédikálnak”. Sőt, még azt is bejelentette, hogy a gyűlöletet prédikálók azon országoknak is kiadhatók, ahol kínozzák a gyanúsítottakat.
Clarke szerint azonban most az egyénnek a jogait ki kell egyensúlyozni a közösségnek a biztonsághoz való jogával.
A tegnap megjelent Daily Telegraph című brit lap szerint a brit belügyminiszter várhatóan azzal érvel majd, hogy az Európai Emberjogi Egyezményt ötven évvel ezelőtt fogalmazták, amikor mások voltak a körülmények. A lap értesülése szerint Clarke hozzáteszi: „fontos emberi jog, hogy védelmet élvezzünk a kínzástól és a rossz bánásmódtól. De az is fontos emberi jog, hogy védelemben részesüljünk a válogatás nélküli terrorizmussal szemben, amelyek egy részét az unión kívüli egyének okozzák.” Clarke szerint a jelenlegi egyensúly a két ellentétes jog között nem megfelelő, és ezt át kell értékelni.
A brit belügyminiszter az EU tagjait arra is rá kívánja venni, hogy a terrorizmusra és a szervezett bűnözésre vonatkozó hírszerzési adatait osszák meg egymással, és szabványosítsák polgáraik biometrikus adatait. A javasolt intézkedések közé tartozik még, hogy a távközlési társaságok tárolják a távközlési beszélgetéseket és az e-maileket.
A Scotsman című lap tegnapi elektronikus kiadása megjegyezte, hogy London úgy kívánja megkerülni a kínzást végző államoknak való kiadatást, hogy ezen országokkal „megállapodást” köt, amelyben azok kötelezik magukat: nem fognak kínzást alkalmazni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.