Napi sajtószemle

2005. 09. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Guardian
A legtöbb ember világszerte úgy gondolja, hogy kormánya nem megfelelően működik – olvasható a baloldali lapban közölt globális felmérésről. A kormányokba vetett hit a legkisebb a volt szovjet tömb országaiban, ahol a megkérdezettek 75 százaléka azt mondta, országukat nem az emberek akarata kormányozza. De hasonló a véleménye a legtöbb európainak (64 százalék) és észak-amerikainak (60 százalék). A felmérést a BBC világszolgálata rendelte meg és a Gallup végezte el. Ötvenezer embert kérdeztek meg 68 országban. Az eredmények világszerte 1,3 milliárd ember nézetére jellemzőek. Kínában és a Közel-Keleten a kormányok által állított korlátok miatt a felmérést nem lehetett elvégezni. Összességében a válaszadóknak alig több mint 47 százaléka gondolta úgy, hogy országaikban a választások szabadok és tisztességesek voltak. A legnagyobb, 82 százalékos bizalommal a skandináv országokban viseltetnek a választások iránt. A volt Szovjetunió területén a bizalom csupán 25 százalékos. Világszerte a politikusok felé irányul a legkisebb bizalom. Bennük a megkérdezetteknek csupán 13 százaléka bízik. A bizalom a vallási vezetők iránt a legnagyobb. Az Egyesült Államokban a megkérdezettek fele bízik a vallási vezetőkben, és 40 százalékuk több hatalmat adna nekik. A megkérdezettek csaknem mindenhol azt válaszolták, hogy a család és a barátok befolyásolják legjobban a személyes döntéseiket.


Financial Times
Megtorpant az Irán megbüntetésére irányuló erőfeszítés, amelynek háttere, hogy a nyugati kormányok úgy gondolják, Teherán titokban nukleáris fegyverekre tesz szert. Kína, Oroszország és India – amelyek egyre szorosabb gazdasági kapcsolatokat építenek ki Iránnal – nem voltak hajlandók arra, hogy Iránt az Egyesült Nemzetek biztonsági hivatala elé állítsák. Nicholas Burns, a politikáért felelős amerikai külügyi államtitkár ugyanakkor kijelentette a brit pénzügyi lapnak, hogy Irán rosszul számít, ha azt hiszi, csökken a rá nehezedő nyomás. Hozzátette: Washington arra vár, hogy Irán jelezze, hajlandó tovább folytatni a tárgyalásokat az EU3-mal, vagyis Nagy-Britanniával, Franciaországgal és Németországgal. Nyugati diplomaták ugyanakkor elmondták azt, hogy az EU3-országok a Nemzetközi Atomenergia-ügyi Hivatal jövő heti bécsi ülésén úgy dönthetnek: késleltetik Irán Biztonsági Tanács elé vitelét, ugyanis míg az Egyesült Államoknak és az Európai Uniónak a hivatal 35 tagú igazgatói testületében komoly súlya és egyszerű többsége van, ahhoz nincs elegendő mandátumuk, hogy a tanácscsal hatékony döntéseket hozathassanak. Diplomaták és elemzők szerint a Bush-kormány eddig nem sokat ért el a szankciók bevezetésével. Bush elnöknek – olvasható – nem sikerült meggyőznie Kína elnökét, hogy Irán-ellenes szankciókat támogasson.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.