Luxemburgi találkozójukon az Európai Unió külügyminiszterei nemzetközi együttműködést sürgettek a világot fenyegető madárinfluenza-járvány ügyében, miután az első uniós tagországában, Görögországban is megjelent a H5N1-es vírus.
A külügyminisztereket tájékoztató Markosz Kiprianu, az egészségügyért és fogyasztóvédelemért felelős biztos ugyanakkor nem adott további információt a görög helyzetről. Brüsszel már korábban is kijelentette, hogy készen áll az érintett területekről származó szárnyasok behozatali tilalmának elrendelésével, de az unió még további laboratóriumi elemzésekre vár, mielőtt újabb lépéseket tenne. A külügyminiszterek üdvözölték az Egészségügyi Világszervezet (WHO), az Állat-egészségügyi Világszervezet és a FAO, az ENSZ élelmezésügyi és mezőgazdasági szervezetének az erőfeszítéseit, amelyekkel mozgósítják az érintett országokat. A külügyminiszterek szerint a gondot egy időben kell kezelni az unió és a forrás szintjén. Elégedettségüket fejezték ki, amiért a hónap elején megalakult az elnökségi csoport, amelynek révén javítani lehetett az EU-n belüli koordinálást. A tanácskozáson azt is elégedetten vették tudomásul, hogy az állatorvosi és egészségügyi csúcsszervek folyamatosan egyeztetnek. Bejelentették az elnökségi csoport azon szándékát is, hogy Genfben a madárinfluenza leküzdésének elősegítésére tanácskozást hívjon össze, és sürgették a bizottság és a tagállamok közötti jobb együttműködést. A fertőzés állat-egészségügyi szempontjait az Európai Tanács októberben és az elkövetkező hónapokban megtartandó ülésein is kitüntetett figyelemmel követi majd.
Az uniós egészségügyi miniszterek holnap és holnapután találkoznak, hogy megtárgyalják, mennyire készültek fel az egyes tagállamok a járvány kitörésére. Ha pedig szükséges, akkor a tanács december 9-én összehívja a foglalkoztatásért, a társadalompolitikáért és a fogyasztóvédelemért felelős tagországi minisztereit is. Végül olyan megegyezés született, hogy valamennyi óvintézkedést egy átfogó akciótervbe foglalják.
Az Európai Bizottság egyelőre a vírusellenes szerek felhalmozását tartja a legfontosabbnak. A WHO szerint minden tagállamnak akkora készlettel kellene rendelkeznie, hogy azzal szükség esetén azonnal elláthassa saját lakosságának egynegyedét. Ehhez képest egyes EU-források szerint a huszonöt tagállam, valamint Izland, Norvégia, illetve Liechtenstein ma még együttesen is csak tízmillió adaggal rendelkezik ezekből a szerekből – majdnem ötszázmillió emberre.

Kiadták a figyelmeztetést, heves zivatarok csapnak le csütörtökön