A termékdíjtörvény 2004. évi módosítását követően az Italdoboz-gyártók Európai Szövetsége vezetésével több hazai és európai szakmai szövetség is az EU-hoz fordult a törvény és végrehajtási rendeletei formai és tartalmi hiányosságainak orvoslása érdekében. A mostani eljárás felveti egy új, a piaci szereplők egyikét sem diszkrimináló jogi keretrendszer megteremtésének lehetőségét. Az Európai Bizottság figyelmeztető levelét a hivatalos utat betartva, Magyarország brüsszeli misszióján keresztül juttatta el a Gyurcsány-kormányhoz.
*
A levél a közösségi jog megsértésére figyelmeztet. A kormány ugyanis a termékdíjtörvény legutóbbi módosításakor elmulasztotta a valamennyi EU-tagra nézve kötelező bejelentési kötelezettsége teljesítését, amikor a törvény tervezetét annak elfogadása előtt nem küldte meg a bizottsághoz. Ezért az EU kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen, követelve a törvény, a kapcsolódó kormány-, illetve miniszteri rendeletek hatályon kívül helyezését. A kormány ellenállása esetén a bizottság az Európai Bírósághoz fordul.
Kertész Béla, a Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség főtitkára lapunknak elmondta: tavaly a törvényalkotás során jelezték a problémát a kormánynak, ám végül főleg a környezetvédelmi bizottság közbenjárására, nem a szakmai javaslatot fogadták el. Hiba volt, hogy a törvényt nem notifikáltatták az unióval, s a kapcsolódó végrehajtási rendeletek, mentességi szabályok sem felelnek meg a közösség elvárásainak.
A szabályozás ugyanis különbséget tesz a csomagolóanyag fajtája vagy az abba töltendő termék szerint. Például az üdítők esetén öt, a sörök esetében 65 százaléknak kell lennie a visszaváltható termékaránynak. A főtitkár szerint pozitív kormányzati szándék esetén már jövőre, ellenkező esetben egy-két év alatt rendeződhet a helyzet.

Hamarosan találkozhat Donald Trump és Orbán Viktor