Brüsszeli eljárás a kormány ellen

Úgy döntött a brüsszeli bizottság, hogy a környezetvédelmi termékdíjról, valamint egyes termékek környezetvédelmi termékdíjáról szóló, 1995. évi LVI. számú törvény módosításáról rendelkező törvényt vissza kell vonni, s az a gazdaság egyetlen szereplőjével szemben sem érvényesíthető, illetve a jogszabályt a visszavonásáig is fel kell függeszteni.

2005. 10. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A termékdíjtörvény 2004. évi módosítását követően az Italdoboz-gyártók Európai Szövetsége vezetésével több hazai és európai szakmai szövetség is az EU-hoz fordult a törvény és végrehajtási rendeletei formai és tartalmi hiányosságainak orvoslása érdekében. A mostani eljárás felveti egy új, a piaci szereplők egyikét sem diszkrimináló jogi keretrendszer megteremtésének lehetőségét. Az Európai Bizottság figyelmeztető levelét a hivatalos utat betartva, Magyarország brüsszeli misszióján keresztül juttatta el a Gyurcsány-kormányhoz.
*
A levél a közösségi jog megsértésére figyelmeztet. A kormány ugyanis a termékdíjtörvény legutóbbi módosításakor elmulasztotta a valamennyi EU-tagra nézve kötelező bejelentési kötelezettsége teljesítését, amikor a törvény tervezetét annak elfogadása előtt nem küldte meg a bizottsághoz. Ezért az EU kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen, követelve a törvény, a kapcsolódó kormány-, illetve miniszteri rendeletek hatályon kívül helyezését. A kormány ellenállása esetén a bizottság az Európai Bírósághoz fordul.
Kertész Béla, a Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség főtitkára lapunknak elmondta: tavaly a törvényalkotás során jelezték a problémát a kormánynak, ám végül főleg a környezetvédelmi bizottság közbenjárására, nem a szakmai javaslatot fogadták el. Hiba volt, hogy a törvényt nem notifikáltatták az unióval, s a kapcsolódó végrehajtási rendeletek, mentességi szabályok sem felelnek meg a közösség elvárásainak.
A szabályozás ugyanis különbséget tesz a csomagolóanyag fajtája vagy az abba töltendő termék szerint. Például az üdítők esetén öt, a sörök esetében 65 százaléknak kell lennie a visszaváltható termékaránynak. A főtitkár szerint pozitív kormányzati szándék esetén már jövőre, ellenkező esetben egy-két év alatt rendeződhet a helyzet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.