Csonka torony

A l á m e r ü l t A t l a n t i s z o m

Móser Zoltán
2005. 10. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyugdíjas gépkocsivezető, B. Mózes vitt el Csíkszenttamásra. Ő is jól járt – odavalósi, de mostanában nem volt ott –, én is, mivel a segítségével könnyebben megtaláltam a falun túl lévő csonka tornyot, ahol csak 2002-ben végeztek először ásatásokat. Botár István, Darvas Lóránt, Tóth Boglárka régészek cikkéből tudom, hogy a falu régi, 1332-ben már említett templomát valamikor 1731 és 1778 között bontották el. „1731-ben még állt a középkori épület, de felhagyták, a falu a csonka torony és a Feneketlen-tó mellől már korábban mai helyére költözött. Az akkor készített egyház-látogatási jegyzőkönyvben felszerelései között megemlítették az oltárokat, egyéb liturgikus tárgyakat, harangjait és még jó állapotban levő tetőzetét. 1778-ra már elkészült a falu új, ma is használt temploma az elbontott, régi egyház köveinek felhasználásával. A régi egyházból átszállították a mai templomba a gótikus szentségtartó fülkét, az 1495-ben öntött harangot, a szintén XV. századi Madonna-szobrot és egy 1650-ben készített barokk oltárt. A régi templom bontási törmelékét fű nőtte be, a bontáskor megsérült torony ma már csak két oldalával támaszkodik a földre.”
A 2002. évi ásatáskor feltárták a templom déli hajófalának kis részletét és a gótikus szentély teljes déli hosszát. A sokszögzáródású gótikus szentély téglapadlójának habarcsa alatt megtalálták a korábbi, félköríves Árpád-kori szentély visszabontott alapfalát is. A kicsinek bizonyuló Árpád-kori templomot a későbbiekben úgy bővítették, hogy az elbontott félköríves szentély helyébe a megmaradt hajónál is hosszabb, új gótikus szentélyt építettek. Ez a XV. század első felében történhetett. Az 1495-ben öntött harang tanúsága szerint a torony építése valamivel későbbre, a XV. század második felére, végére tehető. A déli diadalív falát a régészek szerint alakos freskó díszítette.
A csonka torony közelében süppedékes, ingoványos terület van, amelynek közepéből hévízforrás tör fel, s ezt itt Feneketlen-tónak hívják. Ennek keletkezéséről több mondát is lejegyeztek a gyűjtők. Az egyik a csíkszenttamási harangozóról szól, aki ellopta a harangnyelvet, mert beleunt a harangozásba. Így nem lehetett harangozni. Az emberek felelősségre vonták, mire ő megátkozva magát azt mondta, hogy süllyedjen el, ha tud a harangnyelvről. Amikor ezt kimondta, elsüllyedt házastul, mindenestül. Annak helyén keletkezett a Feneketlen-tó. Egy verses történet azt is tudja, hogy éjfélkor még most is hallani néha a harangozó jajgatását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.