Éles hangú bírálat Brüsszelből

Számon kérte a Gyurcsány-kormány ígéreteit tegnap az Európai Bizottság, amely minden korábbinál élesebb hangnemben bírálta hazánkat, megállapítva, hogy a korábbi kötelezettségvállalásaival szemben a magyar kabinet mégsem hajtotta végre a gazdaság érdekeit szolgáló intézkedéseket.

2005. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Külön is fogadta tegnap a Brüsszelbe akkreditált magyar tudósítókat Joaquín Almunia, az EU pénzügyi biztosa, akik előtt elmondta: az unió esetében „példátlan” az, hogy a Gyurcsány-kormány már másodszor nem követi Brüsszel ajánlásait arra vonatkozóan, hogy az aggasztóan magas hiányát csökkentse.
Mivel a költségvetési kilátások jelentősen romlanak Magyarországon, az Európai Bizottság azt ajánlotta az Európai Tanácsnak, hogy az idén másodszor is döntsön úgy, a magyar kormány nem hozott hatékony intézkedést hiánya csökkentésére. Az uniós testület szerint a kormány mind az idei, mind pedig a jövő évre kitűzött célszámait jelentősen túllépi, így kérdésessé vált, hogy a költségvetési hiány a 2008-as határidőre valóban leszorítható-e az euró bevezetéséhez szükséges három százalékra.
*
A bizottság tegnapi ülésén azt is megállapította, hogy a magyar költségvetés helyzete július óta jelentősen romlott: az eredeti 3,6 százalékkal szemben a kormány immár 6,1 százalékos hiányt irányoz elő az idei évre. Magyarország 2006-ra szintén jelentős módosításokat végzett céladataiban, amelyeket az eredeti 2,9 százalékról 5,2 százalékra emelt. A bizottság ezért a tanácsnak azt javasolja, hozzon olyan döntést, amely szerint Budapest ismét elmulasztotta kiigazítani túlzott deficitjét. Lapunk arra a kérdésére, hogy – tekintettel a Gyurcsány-kormány rendkívüli felelőtlenségére, vagyis arra, hogy a választási kampányban tovább növelheti a hiányt – nem állna-e a magyar gazdaság érdekében megindítani a strukturális alapokhoz adott uniós segély megnyirbálását, Almunia így válaszolt: ez az eljárás a túlzott deficiteljárástól független, s ennek megindítását komolyabban még nem mérlegelték.
Bár az Európai Bizottság a magyar hiánycélok tarthatatlanságát állapította meg, az uniós testület kritikáira Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium közigazgatási államtitkára tegnap úgy reagált: tartható az államháztartási hiány három százalék alá csökkentése 2008-ra. Katona közölte, hogy nincs alapvető nézetkülönbség a tárca és az Európai Bizottság között: míg a bizottság statikus elemzésekből indul ki, a tárca folyamatában értékeli az eredményeket, s ez optimizmusra ad okot.
A Pénzügyminisztérium álláspontjával ellentétes véleményt fogalmaztak meg az uniós bizottság állásfoglalását kommentáló elemzők, akik határozottan kizárták annak a lehetőségét, hogy hazánk 2010-ben be tudja vezetni az eurót. Reinhard Cluse, az UBS befektetési csoport londoni elemzője az MTI-nek elmondta: még a magyar kormány által kitűzött 2006-os hiánycél tartása esetén is szélsőségesen nehéz lenne 2008-ig három százalék alá csökkenteni az államháztartási deficitet, a hiány azonban jövőre akár 1-2 százalékponttal még magasabb is lehet a felülvizsgált hivatalos célnál.
Hasonlóan pesszimista állásfoglalást adott ki a Dresdner-csoport, amely arra figyelmeztetett, hogy hazánkban az elmúlt években semmilyen érdemi költségvetési konszolidáció nem ment végbe, „csupán kiterjedt kreatív könyvelés zajlott”, ezért elérhetetlenné vált a 2010-es magyar eurócsatlakozás.

Átléptük az adósságplafont. A magán-nyugdíjpénztári korrekció nélkül Magyarország bruttó adóssága 2004 végén már meghaladta a 60 százalékos maximumértéket, míg a bruttó külső adósságállomány a GDP 75 százalékát teszi ki, s gyors ütemben emelkedik – figyelmeztetett a Morgan Stanley pénzintézet legfrissebb jelentése, amely szerint a svájci frankban való eladósodás lehet, hogy költséges választásnak bizonyul.

Hiteltelen kormányígéretek. A Reuters hírügynökség elemzői nem adtak hitelt azoknak a kormányzati ígéreteknek, amelyek arra vonatkoznak, hogy 2008-ra az euróbevezetéshez szükséges háromszázalékos szint alá csökken a magyar államháztartás hiánya. Az Európai Bizottság jelentése alapján a hírügynökség térségi elemzői a 2010-es hivatalos céldátum helyett a magas deficit miatt 2013-as euró-övezeti csatlakozást jósolnak.

Euróbevezetés 2013-ban? A nagy államháztartási hiány és az államadósság miatt Magyarország legkorábban 2012–2013-ban léphet az euróövezetbe – véli a Le Monde című francia napilap tegnapi gazdasági elemzésében.



Összedőlt a kártyavár. Immár az Európai Uniónál is elbukott a Gyurcsány-kormány gazdaságpolitikája – értékelte az Európai Bizottság jelentését tegnap Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője, aki közölte: a felelőtlen gazdaságpolitika közvetlen hatással van a magyar lakosság mindennapjaira is, hiszen a közös valuta bevezetésének elhalasztása az ország gazdaságának ellehetetlenülését, s a forint jelentős gyengülését okozná, amely kifejezetten káros a devizában eladósodott háztartásoknak. Mint fogalmazott, a késlekedéssel nemcsak az euró által nyújtott biztonságot veszíthetjük el, hanem uniós támogatásoktól is eleshet az ország. Szájer hangsúlyozta: ma 13 európai parlamenti képviselő felhívással fordul Szili Katalinhoz, arra kérve az Országgyűlés elnökét, hogy az eddiginél szigorúbban gyakorolja a számára az alkotmányban biztosított kormány feletti ellenőrzési jogát, s szólítsa fel a kabinetet, hogy hagyjon fel a magyar gazdaság állapotáról szóló hamis megnyilatkozásokkal – mind a lakosság, mind az EU intézményei felé. (Sz. E.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.