Politikai nyilvánosság, mozgósítás, média

2005. 10. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aktivisták és médiateoretikusok a társadalom demokratizálódását, nyitottabbá, egyenlőbbé válását remélik a XX. század végén beköszönt technológiai fordulattól – áll annak a kétnapos nemzetközi konferenciának az ismertetőjében, amelyet a minap a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Média Oktató és Kutató Központja a Central European University, az Open Society Institute és a philadelphiai Annenberg School for Communication együttműködésében szervezett Budapesten. A Re: Aktivizmus címen megrendezett esemény a globális kommunikációs hálózatok, az újfajta médiumok – elsősorban az internet és a mobiltelefonok – társadalmi aktivizálódásban betöltött szerepét vette vizsgálat alá. A világhálózathoz és az abban rejlő kulturális javakhoz való hozzáférés ugyanis nemcsak az elit számára biztosított, ma már olcsón és szinte korlátlanul hozzájuthat bárki.
A konferencia panelbeszélgetései és előadásai során a meghívott szakértők példákkal támasztották alá, hogyan mozgósítható pillanatok alatt több ezer ember, miként válik nyíltabbá a társadalmi párbeszéd az új médiumokon keresztül. Ilyen médium a mobiltelefon, amelynek gyors hírközlési funkciójára egy kínai példával utalt Raul Pertierra, a University of the Phillipines professzora. Amikor az ázsiai országban 2002-ben kitört a SARS-ként emlegetett atípusos tüdőgyulladás-járvány – amelynek több százan estek áldozatul többek közt Kínában, Hongkongban, Vietnamban, Tajvanon –, azt a kommunista vezetés külföldön és belföldön egyaránt leplezni próbálta, a járványról szóló híreket elfojtotta. A központi kormányzat azonban tehetetlennek bizonyult, amikor a Dél-Kínában élők sms-üzenetek segítségével tájékoztatták északon élő rokonaikat, családtagjaikat, barátaikat, hogy pusztít a járvány, meneküljenek. A titok végül lelepleződött.
Az Annenberg School for Communications dékánja, Michael Delli Carpini kifejtette, hogy megváltozott a politikai nyilvánosság működése, szabadabbá és ellenőrizhetetlenebbé vált a közügyek megvitatása. Ennek egyik jele az interneten létrehozott weblogók (naplók) népszerűsége és elterjedése. Az állampolgárok elemzéseket és információkat tartalmazó on-line naplói már vetekszenek azokkal a hagyományos médiumokkal, amelyek korábban a politikai információáramlás kizárólagos fórumainak számítottak. Az Egyesült Államokban az úgynevezett blogok azóta is fontos fórumai a közbeszédnek. Ez érezhető volt az iraki háború, a 2004-es amerikai választások és a New Orleans-i katasztrófa kapcsán is.
Az új technológiát azonban maga az állam is igyekszik kihasználni – véli Giovanni Navarria, a londoni University of Westminster PhD-hallgatója, aki szerint az elmúlt évtizedben végbement technológiai változások hatására a kormányzat és a kormányzás módja világszerte változásokon megy keresztül. A számítástechnika segítségét felhasználó úgynevezett „e-Government” a bürokrácia mértékének csökkentésével kívánja biztosítani, hogy a választópolgárok „három egérkattintással” hozzájuthassanak az állami szolgáltatásokhoz. Navarria ugyanakkor megjegyzi, hogy ezen szolgáltatások elterjedésével, kibővítésével maga az állampolgár is veszélybe kerül. Digitalizált társadalmunkban minden adat a vezetés kezébe kerülhet, a hatalom a Nagy Testvér szerepét öltheti magára. Éppen ezért sokan a médiumok kommercializálódására, a digitális megfigyelésre és felügyeletre, az egyre erősödő szabályozási törekvésekre mutatva szkeptikusabbak a médium felszabadító erejével kapcsolatban. Kínában internetrendőrség, valamint annak negyvenezer ügynöke felügyeli a világ második legnagyobb interenetes piacát, amelynek legalább százezer felhasználója van. Kínában jogilag az állam feladatkörébe tartozik az internet fejlesztése, a világhálón létesülő forgalom felügyelete, ellenőrzése, és ezt az ellenőrző hálózatot Golden Shieldnek (Aranypajzsnak) nevezik.
A budapesti konferencia Állami beavatkozás és szabályozás elnevezésű beszélgetésén Samuel Howard-Spink, a New York University PhD-hallgatója felhívta a hallgatóság figyelmét arra, hogy az internet egy új fórumot biztosít a hatalom és a monopóliumok elleni harcban. Előadásában bemutatott egy, magát zenei aktivistának tituláló nonprofit szervezet, a Downhill Battle weboldalát. A 2003-ban alapított aktivista szervezet szerint a világ négy legnagyobb zenei kiadója (Sony BMG Music Entertainment, Universal Music Group, EMI Group és a Warner Music Group) monopóliumként uralják a kiadói piacot, s ezzel nemcsak az előadókat, hanem magát a kultúrát is tönkreteszik. A honlapon nyilatkozó Steve Albini, a Nirvana rockegyüttes In Utero elnevezésű albumának producere szerint a kiadók az együttesek kihasználására törekednek, s maguk az előadók csak az eladási bevételek töredékét vihetik haza. A Downhill Battle éppen ezért a zenei számok internetről való letöltését ösztönzi, ezáltal az óriásvállalatok vesztét és a független kiadók megerősítését kívánják előidézni. A nonprofit szervezetnek ma már rengeteg követője van, üzenetét több százezer embernek sikerült eljuttatnia. Howard-Spink szerint az internet és a digitális hálózatok új stratégiai lehetőségeket, új kommunikációs rendszereket tártak fel, amelyeket az aktivista szervezetek nagy előszeretettel alkalmaznak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.