Szász pontosításra vár

Nem jelenik meg ma a bukaresti legfőbb ügyészségen Szász Jenő, a Magyar Polgári Szövetség elnöke, akit a szervezet tavalyi aláírásgyűjtő akciója kapcsán gyanúsít okirat-hamisítással a román nyomozó hatóság. Eközben Brüsszelben tárgyaltak az erdélyi magyar történelmi egyházak vezetői.

2005. 10. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ügyvédjén keresztül próbálja tisztázni Szász Jenő székelyudvarhelyi polgármester, hogy konkrétan milyen esetekben gyanúsítja őt okirat-hamisítással a román legfőbb ügyészség. Az erdélyi politikus nem érti, milyen alapon hozzák összefüggésbe a nevét az állítólagos hamisítással, amikor ő személyesen egyetlen aláírást sem gyűjtött, sőt egyetlen lista hitelességét sem vállalta, aláírásával csupán az 54 ezer aláírást tartalmazó ívek leadásának tényét tanúsította. Szász azt is kifogásolja, hogy az idézést nem a lakcímére vagy a hivatalába, hanem egy székelyudvarhelyi ifjúsági szervezet címére küldték.
A balliberális kereskedelmi média feltűnő távolmaradása is jól jellemzi azt a nehéz munkát, amelyet híveikért folytatnak a bukaresti kormány makacs ellenállása és a budapesti kormány nemegyszer mutatott közönye mellett azok az egyházi képviselők, akik Brüsszelben tegnap tartottak négynapos látogatásuk eredményéről sajtókonferenciát. Lehet, hogy a téma volt érdektelen a magyarországi média egy részének, hiszen – mint Tőkés László püspök kiemelte – míg Románia csatlakozási tárgyalásában az emberjogi fejezet kitér a homoszexuálisok és a romák jogaira, addig a történelmi keresztény egyházak jogaival nem foglalkozik. A romániai delegációban részt vettek a református, a katolikus, a görög katolikus, a lutheránus és a romániai ortodox egyházak képviselői is. 2005 májusában a Romániai Magyar Egyházak Elöljáróinak Állandó Értekezlete már Strasbourgban nemzetközi konzultációt rendezett az államosított egyházi ingatlanok visszaadása ügyének rendezéséről. A konzultációhoz csatlakoztak a görög katolikus, a romániai ortodox egyházak és az izraelita közösség is, amelynek eredményeként nyilatkozat született. Ebben felhívják az Európai Uniót, hogy Románia 2007-es csatlakozásának szabják feltételéül az egyházak teljes körű kárpótlását.
A delegáció programpontjai között szerepeltek megbeszélések José Manuel Barroso bizottsági elnök politikai tanácsadójával, a delegációt meghívó két magyar néppárti képviselővel, Szájer Józseffel és Gál Kingával, a német néppárti Elmar Brokkal, az EP külügyi bizottsága elnökével és a Brüsszelbe akkreditált egyházak magas rangú képviselőivel. A küldöttség kifejtette: Románia azzal, hogy nem hajlandó visszaadni az elkobzott egyházi javakat, négyszeresen is megsérti nemzetközi kötelezettségeit. Először is korlátozza a vallásszabadságot, másodszor a magántulajdon sérthetetlenségének jogát, harmadszor a kisebbségek jogait csorbítja, negyedszer pedig megtagadja a civil társadalom építéséhez szükséges anyagi erőforrásokat. Lapunk azon kérdésére, hogy pozitívan befolyásolta-e ügyüket az a sietség, amellyel a magyar Országgyűlés, megelőlegezve Bukarestnek a bizalmat, ratifikálta Románia uniós csatlakozását, egyedül Friedrich Gunnes, a szász evangélikus egyház főtitkára válaszolt egyértelmű igennel. Tőkés László püspök szerint most már az a kérdés, hogy Magyarország jóvá tudja-e tenni az elsietett szavazatot. Az unitárius egyházat képviselő Szabó Árpád püspök szerint a kellő lélektani pillanatban történt ratifikációt feltételrendszerhez kellett volna kötni.



Levélvita. Doris Pack irodája megkapta a felkérőlevelet, s a képviselő aszszony írt is támogató üzenetet, noha az Európai Parlament vegyes bizottságának elnöke a hírek szerint korábban cáfolta ezt – tudtuk meg. A Civil Mozgalom nevű szervezet szombaton szervezett megmozdulást Szabadkán a magyarellenes jogsértések ellen tiltakozva. Doris Pack az ominózus levélben támogatásáról biztosította a tüntetést. Elképzelhető, hogy a Beta hírügynökség értelmezte rosszul az elhangzottakat. Közben a szerbiai legfelsőbb bíróság megerősítette az újvidéki kerületi bíróság ítéletét az öt temerini fiatal ügyében – írja az újvidéki Gradjanski List. Mint ismeretes, a temerini fiúk közül egyet 15, egyet 13, kettőt 11, az ötödiket pedig 10 évre ítélték, amiért tavaly Temerinben súlyosan bántalmaztak egy szerb férfit. (S. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.