Eladjuk a gyártást

MN-összeállítás
2005. 11. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó néhány ország szakértői érdeklődnek a magyar fejlesztésű vakcina iránt – közölte lapunkkal tegnap Batiz András kormányszóvivő. Elmondta: a délkelet-ázsiai országok és Oroszország például a technológiát vásárolná meg, míg az arab világból több tíz millió adagot rendelnének a hazánkban gyártott vakcinából. Komoly tárgyalásokba azonban csak jövő év február–márciusában, az oltóanyag törzskönyvezése után kezdhetnek, miután értékesíthető termékké válik a szer. Mielőtt azonban bármilyen üzletet kötnének, előbb legyártják belőle a Magyarországon szükséges mennyiséget. Alejandro Del Rosario Fülöp-szigeteki nagykövet is érdeklődött a madárinfluenza elleni magyar védőoltás gyártási logisztikája iránt. A szóvivő szerint ilyen esetekben a magyar állam részesedik minden egyes külföldön gyártott ampulla bevételéből.
Az emlősök szöveteiben is képes szaporodni, és sokkal fertőzőbbé vált a madárinfluenza vírusa – közölték a Ho Si Minh-városi Pasteur Intézet tudósai. Az H5N1-es vírus genetikai fejlődését kutató szakemberek az eltelt időszakban mutációkat fedeztek fel a madárinfluenzát okozó vírusban – áll az intézet honlapján. A vietnami szakemberek úgy vélik, ez a vírusváltozat ellenáll a Tamiflu nevű gyógyszernek.

Újabb góc Romániában. Ismét madárinfluenzával fertőzött baromfikat fedeztek fel Romániában, mégpedig szintén a Duna-deltában, ahol három nappal ezelőtt feloldottak egy korábbi gócpontot. Gheorghe Flutur román mezőgazdasági miniszter bejelentése szerint a H5 típusú vírust négy háziszárnyasból vett mintán mutatták ki tegnapra virradóra a Tulcea megyei Caraorman településen. Ezeket Bukarestből hamarosan az EU nagy-britanniai járványügyi központjába szállítják, hogy megállapítsák, a madárinfluenza emberre is veszélyes, H5N1-es változatáról van-e szó. A mostani gócpont egy elszigetelt, néhány száz lakosú Duna-deltai település, amelyet szárazföldön nem, csak vízi úton lehet megközelíteni. A romániai egészségügyi hatóságok máris meghozták a szükséges intézkedéseket, vesztegzár alá helyezték a falut, kötelezővé tették a baromfik elzárását, és hozzáláttak a csaknem kétezer háziszárnyas kényszervágásához. A madárinfluenza három nappal azután ütötte fel ismét a fejét Romániában, hogy a hét végén felszámolták az első felfedezett fertőzési gócot a szintén Tulcea megyei Ceamurlia de Josban, később pedig a Caraormanhoz közeli Maliucban.
Előzetes letartóztatásba helyezte tegnap a szlovák rendőrség egy olasz vadásztársaság tagjait, mert a dunacsúnyi víztározón kilőttek kilenc vadkacsát. A madárvészt megelőzendő Szlovákiában három hete tilos a víziszárnyasok vadászata. Novemberben csak három vadkacsa kilövését engedélyezték, hogy kiszűrjék a kórt.



Megváltozik az oltási rend. Januártól az eddigi húsz oltás helyett ezentúl csak tizenegyet kapnak a gyerekek.. Bujdosó László országos tiszti főorvos tegnap elmondta: az új rendszerben a 2005. október 31. után születetteket oltják be. A szakemberek szerint így az eddiginél kevesebb lesz a szövődmény. A külföldi gyártó által előállított oltóanyagot Magyarország öt évre 10,465 milliárd forintért vásárolja, az első adagok december közepén érkeznek meg – közölte Bujdosó László. Az új rendszerben egy oltáskor a gyermek megkapja a diftéria, a szamárköhögés, a tetanusz, a gyermekbénulás és a gennyes agyhártyagyulladás elleni antigéneket. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.