Gyanúsítják a polgármestert

Azzal gyanúsítják a madárinfluenza miatt a napokban vesztegzár alá helyezett Braila megyei település polgármesterét, hogy orvvadászat után hurcolta be a faluba a betegséget. A szlovák kormány tegnap törvénytervezetet fogadott el arról, hogy madárvész járvány esetén akár szükségállapotot is elrendelhetnek.

2005. 12. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megtörténhet, hogy tisztségével kell fizetnie a Braila megyei Ciresu község polgármesterének a hatáskörébe tartozó Scarlatestiben megjelent madárinfluenzáért. Miként megírtuk: Románia keleti felében, a Duna mentén elterülő faluban öt napja fedezték fel a H5-ös vírust egy pulykában, és emiatt vesztegzár alá helyezték a települést. A hatóságoknak már kezdetben gyanús volt, hogy az elpusztult háziszárnyas Ciresu község szenvedélyes vadász hírében álló polgármesterének udvarából származik. Ionel Decu, a Braila megyei rendőr-főkapitányság parancsnok- helyettese bejelentette: eljárást indítottak Vasile Toba ellen, mivel fennáll a gyanú, hogy a polgármester illegális vadkacsavadászat után hurcolta be a madárvészt a háziszárnyasok közé. A rendőrségnek sikerült kiderítenie, hogy az elöljáró néhány hete két vadászaton is részt vett, az egyikre azonban nem kapott engedélyt a területi vadászegyesülettől. Ezért fegyverét elkobozták, vadorzás miatt pedig bűnvádi eljárást kezdeményeztek ellene. Nicolae Mitroi megyei prefektus megerősítette a vizsgálat tényét, és elismerte: nem tartja véletlennek, hogy az Ázsiából származó madárvész éppen a polgármester portáján ütötte fel a fejét. Ismeretes: Scarlatestiben az állatorvosok kitekerték a fertőzött baromfik nyakát, illetve elevenen elégették a szárnyasokat. Emiatt a román szakminiszter leváltotta a Braila megyei állat-egészségügyi hatóság vezetőit.
Olyan törvénymódosítás tervezetét fogadta el tegnap a szlovák kormány, amelynek értelmében járványnak minősülő madárinfluenza esetén akár szükségállapotot is elrendelhetnek. Ennek hatálya alatt akár az alapvető emberi jogokat is felfüggeszthetnék.

Nem kell a magyar segítség. Nem tartja szükségesnek a román környezetvédelmi miniszter, hogy magyar–román szakértők a helyszínen vizsgálódjanak, mert a Borsabánya melletti ciánszennyezés csak helyi jellegű volt. A magyar környezetvédelmi minisztérium még hétfőn fordult azzal Sulfina Barbuhoz, hogy tájékoztasson a legutóbbi ciánszennyezésről. A román miniszter válaszlevelében úgy fogalmazott: a laboratóriumi vizsgálatok igazolták, hogy a balesetnek nem volt káros következménye a magyar határ menti vizekre. Ismeretes: a romániai Borsabánya melletti patakba a helyi üzemből a múlt hét közepén folyt ciánnal szennyezett víz, ami a Tiszába jutva hétfőn érte el hazánkat. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.