Időt nyertek a halálraítéltek

Elhalasztotta a döntéshozatalt a líbiai legfelső bíróság annak az öt bolgár nővérnek és egy palesztin orvosnak a perében, akiket azzal vádolnak, hogy szándékosan fertőztek meg több mint négyszáz gyereket az AIDS vírusával. Az 1999 óta raboskodó – első fokon halálra ítélt – egészségügyi dolgozók ügye nemzetközi felháborodást váltott ki, emberi jogi szervezetek úgy vélik, hogy a beismerő vallomásokat kínzásokkal csikarták ki a fogvatartottakból.

MN-összeállítás
2005. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kevesebb mint öt percig ülésezett a líbiai legfelsőbb bírósági tanács tegnap délelőtt, amikor dönteniük kellett annak az öt bolgár ápolónőnek és egy palesztin orvosnak a perében, akiket azzal vádolnak, hogy munka közben az AIDS vírusával szándékosan megfertőztek több mint négyszáz kisgyereket. A bírák a rövid tanácskozás után január utolsó napjára halasztották az ítélethirdetést, mondván, hogy a vádlottak védőinek legyen elég idejük felkészülni – jelentette a BBC tudósítója.
Az öt nővért és az orvost tavaly május 6-án első fokon már halálra ítélték, mert a bíróság úgy vélte, szándékosan megfertőztek 426 kisgyereket Bengázi város al-Fatah kórházában, miközben egy AIDS elleni gyógyszerrel kísérleteztek. Az infekciókat állítólag HIV vírust tartalmazó vér szándékos átömlesztésével okozták még 1999-ben. Azóta az érintettek közül már legkevesebb 48-an haltak meg a rettegett betegségben – emlékeztetett az AFP.
Az elsőfokú halálos ítélet hírét az Európai Unió és az Egyesült Államok, valamint számos emberjogi szervezet, köztük a nemzetközi Human Rights Watch (HRW) is felháborodva bírálta. Ezek után érthető, hogy a tegnapi tárgyaláson több európai uniós megfigyelő is jelen volt.
Nehezíti a vádlottak helyzetét, hogy négyen közülük beismerő vallomást tettek. A HRW még hétfőn követelte, hogy töröljék a vádakat, mert értesüléseik szerint a vallomásokat kínzásokkal, köztük veréssel, elektrosokkal, nemi erőszakkal csikarták ki az ápolónőkből és az orvosból. A bíróság mindemellett még korábban elvetette a HIV vírust elsőként izoláló francia orvos, Luc Montaignier, valamint svájci és olasz kollégái szakvéleményét, amelyek szerint a fertőzéseket a higiénia hiánya okozta a bengázi kórházban.
A jogerős tripoli döntésben várhatóan politikai elemek is igen meghatározók lesznek, a nemzetközi sajtó ugyanis tudni véli, hogy a háttérben Líbia és Bulgária alkut kötött egymással – emlékeztetett még a tárgyalás előtt az MTI. Szófiában közben hivatalosan cáfolták, hogy Bulgária az ápolónők életben hagyásáért cserébe vállalná, hogy az AIDS-ben meghalt gyerekek családjait segélyben részesíti. Elemzők szerint a lépésre azért volt szükség, mert a balkáni ország ezzel elismerte volna az ápolónők bűnösségét.
Szeif el-Iszlam, Moamer el-Kadhafi líbiai vezető befolyásos fia a múlt hét csütörtökön egy berlini biztonsági konferencián nyilatkozva kijelentette, hogy nem hisz a bolgár ápolónők bűnösségében. Megfigyelők úgy vélik, nem véletlenül fogalmazott így: az ügy súlyos tehertétel Líbiának, amely kapcsolatai javítására törekszik az Európai Unióval és az Egyesült Államokkal. Szeif el-Iszlam Kadhafi arra is rámutatott: nem hiszi, hogy összeesküvés történt, inkább gondatlanságról vagy hibáról lehet szó, de tény, hogy bekövetkezett a tragédia, amelyről nem lehet nem tudomást venni. A nagyhatalmú politikus fia egy korábbi nyilatkozatában kizárta a fogva tartott ápolónők és orvos kivégzésének lehetőségét. A vádlottak már fellebbeztek, van esély halálos ítéletük enyhítésére és utána el lehet indítani a kiadatási eljárást Bulgáriával – tette hozzá.



Évekig a siralomházban. Ha a bírák január 31-én is a legsúlyosabb büntetést szabják ki a vádlottakra, a kivégzés végrehajtására nem kell a verdikt kihirdetése után azonnal számítani – hívták fel a figyelmet a téma szakértői. Nehéz lenne megjósolni, hogy a bolgár ápolónők esetében miként járnak majd el, ha mégis úgy hozza a sors, az azonban biztos, hogy a líbiai illetőségű halálraítélteknek néha több mint öt évet kell várniuk a siralomházban, mire a hóhér kezére jutnak. Az elítéltek számíthatnak még Moamer el-Kadhafi nagylelkű gesztusára is: a líbiai vezető utoljára szeptemberben volt kegyes népéhez, amikor az általa vezetett, a királyságot megdöntő 1969-es katonai államcsíny 36. évfordulója tiszteletére 1675 köztörvényes bűnözőt engedtek szabadon az utasítására. (G. B.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.