Kizárólag magyar sertést szeretnénk vágni a jövőben, amire sajnos a jelenlegi viszonyok között nincs lehetőségünk, ezért kénytelenek vagyunk importból és zömmel Hollandiából, kisebb részt Szlovákiából és Lengyelországból származó állatokat is vágni – ismertette tegnap egy szakmai találkozó keretében Pini Piero, a Hungary Meat Kft. tulajdonosa. Hangsúlyozta, mielőbb szeretnék elérni, hogy csak hazai alapanyagot vágjanak, a magyar sertésből származó húskészítményekre ugyanis egyre nagyobb igény mutatkozik itthon is és külföldön is.
A Hungary Meat Kft. vezető cég a hazai húsexportban, ebből származik árbevételének 70 százaléka. A kizárólag magyar sertéshúst szállító cég idei árbevétele 18 milliárd forint körül alakul, nyeresége pedig várhatóan 500 millió forint lesz. A cég hagyományosan Olaszországba, Spanyolországba, valamint Japánba és Koreába exportál, de jelentős pozíciókkal rendelkezik Németországban és újabban Romániában is. A kiskunfélegyházi vállalat évente 350-360 ezer sertést vág, de ez még nem fedi le a vágóhíd kapacitását, az ideális vágásszám szakemberek szerint évi 600-700 ezer darab lenne. A vállalat most fejezte be új csomagolóüzemének építését, az új, védőgázas technológiával csomagolt termékekkel a nagy áruházláncokat szeretnék megcélozni, kizárólag magyar sertésből származó húst kínálva számukra és a vásárlóknak.
A találkozón részt vett Gráf József agrárminiszter is, aki elmondta, az idén a sertés felvásárlási átlagára 8-9 forinttal haladja meg a hazai felvásárlási árak kialakításához alapul vett öt európai uniós tagország átlagos felvásárlási árszintjét.
A miniszter ismételten hangsúlyozta, hogy vissza kell állítani az állattenyésztés és növénytermesztés felborult egyensúlyát, a sertéslétszámot ismét hatmillióra kell emelni, s növelni kell a háromszázezerre zsugorodott kocaállomány létszámát is. „Szeretnénk, ha minél több olyan vágóhíd lenne, ahol kizárólag magyar sertést vágnak” – mondta a miniszter, kiemelve, hogy ennek érdekében a felesleges élőállat- és húsimportot maximálisan szabályozni fogják az állat-egészségügyi és állathigiéniás előírások szabályozásával, ellenőrzésével és betartatásával.
A 2006-os intézkedések kapcsán a miniszter elmondta: megmarad a sertésenkénti 1800 forintos támogatás, az éves takarmányszükséglet 50 százalékának felvásárlásához kamatmentes hitelt biztosítanak, támogatják az állati hulladékok ártalmatlanítását, és hozzájárulnak az állatorvosi költségekhez is.
Ezenkívül felvásárlási lehetőséget biztosítanak ötvenmillió forintos hitelösszeg erejéig 3,5 százalékos kamattal az állattartó telepeknek, amit fel lehet használni mind állami, mind magántulajdonú földek megvásárlására. A megfelelő földterület biztosításával segíteni akarják az életképes nagyságú állattartó telepek kialakítását is.

Tömegkarambol történt az M0-áson