Napi sajtószemle

2005. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The New York Times
Bush az amerikai nemzet figyelmét a határok biztonságára és a reformra igyekszik összpontosítani, de az elnök javaslatai nem védik meg az amerikaiakat a legsúlyosabb, határokon átlépő veszélytől, vagyis attól, hogy egy hajó, teherautó vagy vonatszerelvény egy napon olyan 12 méter hosszú konténert fuvaroz be, amelyben terroristák piszkos bombát vagy nukleáris fegyvert rejtenek el. A Bush-kormány szerint intelligens stratégiával csökkenteni tudja ezt a kockázatot. Márpedig az a tény, hogy az Egyesült Államok nem tudja elhárítani az al-Kaida támadásait Irakban, bizonyítja: hiába a rendkívül szigorú óvintézkedések, Washingtonnak hiányzik a taktikai hírszerző képessége. Mi a megoldás? – teszi fel a kérdést a vezető amerikai lap. Például az, hogy konténerenként hét dollárért egy új technológia felhasználásával – mint ahogyan azzal most kísérleteznek Hongkongban és Szingapúrban, a világ legnagyobb konténerkikötőiben – lefényképezik a konténert és átvizsgálják, vajon tartalmaz-e radioaktív anyagot. A konténer tartalmáról ezenkívül gammasugaras képet lehet készíteni, ahogyan az a teherautóra rakva tizenöt km/óra sebességgel mozog. A terroristák ólommal le tudják árnyékolni az elrejtett piszkos bombát, de ha a szenzorokat gammasugaras leképzővel egészítik ki, akkor a rendszer jelzi a gyanúsan sűrű tárgyakat. Noha ezzel a technológiával a plutónium vagy a piszkos bomba behozatalának kockázata erősen csökkenthető, az még mindig nem tudja megakadályozni az erősen dúsított uránium behozatalát, amellyel azután elkészíthető a nukleáris fegyver. Azonban ennek ellenőrzésére is ki lehet fejleszteni technológiát. Sőt, olyan technológiát is, amely jelezné, ha erőszakosan megbontottak egy már lezárt konténert.


BBC home
A brit közszolgálat tegnap reggeli műsorában hosszabban beszélgetett Norman Finkelstein történészprofesszorral, aki a globális bestsellerré vált Holokausztipar című könyve után most újabb könyvet adott ki. Könyvének fő tétele úgy hangzik, hogy az erősödő „antiszemitizmus” és főleg „az új antiszemitizmus” nem létező jelenségek, amelyekkel akkor támadják akár a BBC-t, akár az Amnesty Internationalt, vagy az Izraellel szemben keményebben fogalmazó személyeket, amikor Izraelt nemzetközileg erősebben kezdik bírálni azért, mert az ementálisajtszerű alakzatban akarja csak megengedni a palesztin területek létezését és meg akarja akadályozni a palesztin állam létrehozását. Finkelstein új könyvét annak hátsó borítóján olyan hírességek támogatják, mint Sara Roy, a Harvard Egyetem Közel-Keleti Tanulmányi Központjának kutatója vagy Daniel Boyarin, aki a Berkeley Egyetemen a Talmud kultúrájának tanára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.