Meghosszabbította három hónappal a szükségállapotot a francia nemzetgyűlés kedd este, miután a kormány bővített hatásköröket kért a négy évtizede legsúlyosabb zavargások megfékezéséhez. Nicolas Sarkozy belügyminiszter a parlamentben bejelentette: a peremvárosi zavargásokban részt vevő tíz külföldi ügyében indult meg a kiutasítási eljárás. A nemzetgyűlés 346 igen és 148 nem szavazattal, négy tartózkodással döntött a meghosszabbítás mellett – számolt be az MTI. A szocialisták nem támogatták a törvényjavaslatot, mondván, hogy nincs tovább szükség rendkívüli intézkedésekre, a zavargások csökkenőben vannak. A Jacques Chirac francia elnök mellett álló konzervatív képviselők támogatásával ennek ellenére sikerült elfogadtatni a jogszabályt.
Jacques Chirac ünnepi szavai pontos képet adtak, de semmilyen valós megoldást nem javasoltak a külvárosokban kialakult helyzetre – vélték tegnap a francia politika képviselői. Francois Hollande, az ellenzéki Szocialista Párt elnöke szerint Chirac végre megtalálta azokat a szavakat, amelyekkel a nehéz helyzetben lévő negyedek lakóihoz szólni kell, de nincsenek válaszai a kialakult helyzetre.
Kettősség. A globális iszlám sorsa Európában dől el – véli Olivier Roy. A szakértő szerint az európai muzulmánokat sajátos kettősség jellemzi. Egy részük önazonosságát keresi: így jött létre a „reiszlamizáció”, egyfajta újjászületési mozgalom, ez magyarázza, hogy a 2001. szeptemberi amerikai terrorakciók elkövetőinek többsége európai muzulmán volt, s ez az útkeresés áll az iszlám jelenlegi radikalizálódásának alapjául szolgáló új filozófiák mögött. Ugyanakkor az iszlám kultúrának éppen Európában van a legnagyobb esélye önmaga megreformálására. (MTI)