Zöld jelzés az éjszakai kocsmázásnak

Angliában és Walesben tegnap hatályba lépett annak az első világháborúban bevezetett szigorú alkoholtörvénynek a módosítása, amely szerint a vendéglátóhelyeknek este tizenegy órakor kellett bezárniuk. A kormány reméli, hogy a kötelező záróra feloldásával megszűnik a részegek áradata az utcán. Az árnyékkormány kulturális minisztere azonban „abszurdnak” nevezte ezt a logikát.

2005. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Végre felnőttként kezelnek minket, és lehetőséget kapunk arra, hogy eldöntsük, este tizenegy óra után milyen társasági életet éljünk – nyilatkozta Mark Hastings, a brit sör- és pubszövetség szóvivője, miután Angliában és Walesben szerdáról csütörtökre virradóra életbe lépett az első világháború óta működő szigorú alkoholtörvény módosítása. Ennek értelmében a brit kormány feloldotta a szeszesital-árusítás este tizenegy órai befejezésének kötelmét, jóllehet ezt minden egyes árusítóhely esetében külön engedélyeztetési eljáráshoz köti. A vendéglátóhelyek tulajdonosai ezentúl legalább egy-két órával kitolhatják a nyitvatartási időt.
A hatóságok ezzel a módszerrel kívánják megakadályozni azt, hogy az úgynevezett pubok, vagyis a hagyományos brit kocsmák közönsége rövid idő alatt nagy mennyiségű alkoholt fogyasszon. A tizenegy órás időponttal való versenyfutás arra ösztönzi a britek többségét, hogy túlzott mértékű ivásba kezdjen. Zárás után általában többedmagukkal az utcán találják magukat, az erőszak és a vandalizmus pedig gyakorta elszabadul. Egy, a BBC által közölt felmérés azonban kimutatja, hogy a fiatalok többsége (mintegy hetven százaléka) a jövőben nem változtat alkoholfogyasztási szokásain. Az új törvény támogatói úgy vélik, a szabályzat hosszú távon a franciához és a spanyolhoz hasonló, civilizáltabb iváskultúrát eredményez. Tessa Jowell kulturális miniszter szerint a szabályok végre felnőttként kezelik a felnőtteket, miközben a rendőrségnek megadja a hatalmat, hogy a bajkeverőket a megfelelő eszközökkel megfékezze. Nem osztja Jowell véleményét Theresa May, az árnyékkormány kultúráért felelős minisztere, aki a tervezet logikáját abszurdnak nevezte. „A kormánynak előbb a nagymértékű alkoholfogyasztás, nem pedig a nyitva tartás problémáját kellett volna megvizsgálnia” – hangoztatta, majd hozzátette, hogy a „kormány miniszterei is elismerték, hogy a törvény hatálybalépésével a bűncselekmények száma megsokszorozódik”.
A törvénymódosítás egyébként nemcsak a pubokra vonatkozik, hanem az összes, italértékesítéssel foglalkozó kiskereskedelmi létesítményre, így a huszonnégy órán át nyitva tartó szupermarketekre és benzinkutakra is. Angliában és Walesben mintegy 180 ezer értékesítőhelynek kellett megújítania engedélyeit, ha ki akarta terjeszteni az alkoholárusítás idejét, de az első felmérések szerint csak kevesebb mint a felük, hozzávetőleg 70 ezer folyamodott ilyen engedélyért, amelyet már több mint ezer pub és szupermarket kapott meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.