Miközben a Kristijan Horvat néven rejtőzködő Gotovina csütörtökön Madridban várta sorsának alakulását, Horvátország-szerte tiltakozó megmozdulásokat tartottak a nemzeti hősként tisztelt parancsnok bíróság elé állítása ellen. Több helyen incidensek is voltak. Zágrábban a rendőrségnek kellett megfékezni a mindössze néhány száz fős, de annál agresszívabb tömeget, Zadarnál vízágyúkkal söpörték le az autópályán és az utakon felállított égő barikádot.
*
A horvátok többsége elfogadta a zágrábi kormány döntését Gotovina letartóztatásáról. Ez már csak idő kérdése volt. Erre utal a horvát sajtó, amikor azt írja, hogy a horvát elhárítás (PAO) régóta tudta, hogy a vádlott Tenerifén tartózkodik. A kormány Carla del Ponte főügyésznek is beszámolt az akcióról, aki aztán a belgrádi látogatást tartotta alkalmasnak a letartóztatás bejelentésére, amire egyébiránt előző nap került sor a PAO és a CIA szervezésében és a spanyol rendőrség közreműködésével. A Jutarnji List a CIA szerepét emeli ki, s elárulja, hogy Ivo Sanader Washingtonban maga szorgalmazta a hírszerzői együttműködést, nem csak az amerikaiakkal. A Vecernji List pedig arra utal, hogy egy Gotovináról szóló könyv vezetett nyomra. Mladen Bajic államügyész a Harcos, kalandor és tábornok című könyvben azt találta, hogy Gotovina a légióból a Kanári-szigetekre ment, spanyolul tanult, s egy ideig ott élt.
Stjepan Mesic horvát elnök csak egy rövid közleményben reagált a letartóztatásra, amelyben arra is kitért, hogy nem voltak alaptalanok a korábbi nyilatkozatok, miszerint Gotovina nincs Horvátországban. Borisz Tadics szerb elnök gratulált Zágrábnak, Vuk Draskovics belgrádi külügyminiszter pedig úgy nyilatkozott, hogy Horvátország előtt megnyílik a NATO és az EU, Szerbia pedig távolodik Európától, a világ ugyanis elveszti türelmét.
Olli Rehn, az Európai Bizottság bővítési biztosa Brüsszelben elégedettségét fejezte ki, amiért a horvát Ante Gotovina tábornokot letartóztatták, és kiszolgáltatják a Nemzetközi Büntetőbíróságnak. Rehn több balkáni ország hatóságait is felszólította, hogy fokozzák erőfeszítéseiket olyan háborús bűnök elkövetésével vádlottak elfogásáért és kiadatásukért Hágának, mint Ratko Mladics és Radovan Karadzsics.
Schmitt Pál, a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség alelnöke, az EU–Horvátország közös parlamenti delegáció elnöke úgy fogalmazott, „amit mindig is sejtettünk, most bizonyossá vált, miszerint Horvátország őszintén törekszik az európai uniós tagságra. (…) Gotovina bíróság elé állítása példa lehet a többi ország számára a háborús bűnösök felkutatására. Most a szomszédos országoknak kell elgondolkodniuk, hogy melyik utat követik, a konfliktusokét vagy az Európába vezetőt.”

Magyar Péternek Lázár János adta meg a kegyelemdöfést