Az új tagokat sújtja Blair javaslata

Az Európai Unió brit elnöksége nevében tegnap Jack Straw brit pénzügyminiszter arra tett javaslatot, hogy az EU költségvetését 846 754 milliárd euróra csökkentsék a 2007–2013 közötti időszakra.

2005. 12. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez az unió bruttó nemzeti termékének 1,03 százaléka, szemben a júniusi luxemburgi javaslattal, amely a GNI 1,06 százalékát tette ki. A brit elnökség javaslata értelmében az új tagállamok regionális segélyezése a várt tíz helyett hét-nyolc százalékkal csökkenne. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a Jack Straw bejelentését követő beszédében „visszakézből” elutasította a brit javaslatot, mert az csupán egy „mini Európának” elegendő, nem pedig egy erős Európának, „amit szeretnénk”. Barroso közölte, a javasolt költségvetés egyrészt elégtelen beruházási szintet tesz lehetővé, másrészt nem biztosítja az unión belül a kellő egyensúly létrehozását – elsősorban az új tagállamoknak. A portugál politikus a napokban intenzív tárgyalásokat folytat valamennyi féllel.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnap este jelezte: csalódást keltő a brit uniós elnökség indítványa, mert konzerválja a régi és az új tagok közötti különbséget. Lapunk kérdésére Becsey Zsolt fideszes/néppárti képviselő szintén elfogadhatatlannak nevezte mind a javasolt költségvetési összeget, mind pedig azt, hogy a brit elnökség ötnapos vitával akar elfogadtatni egy ilyen nagy horderejű kérdést.
*
László Boglár, a miniszterelnök sajtófőnöke Gyurcsány Ferenc első reagálását tolmácsolva úgy fogalmazott: a brit javaslat összességében nem a kelet-közép-európai országok felzárkózását segíti. „Nincs itt az ideje a kompromisszum megkötésének, de elutasításának sincs itt az ideje, a tárgyalásoknak az ideje van itt” – idézte Lászlót az MTI.
Kazimierz Marcinkiewicz lengyel kormányfő rövid sajtónyilatkozatában közölte a brit EU-költségvetési javaslatról: „Ebben a formájában a költségvetés számunkra nem elfogadható.” Hozzátette: a költségvetés nem a szolidaritás elvén alapszik. – A kelet-európai tagországokon múlik a britek által előterjesztett új EU-költségvetés sorsa – közölte Brüsszelben Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az euróövezet elnöke. – A hosszú távú költségvetéssel kapcsolatos brit javaslatok a látszat szerint nem vezetnek a mindenki által óhajtott megállapodáshoz – közölte Philippe Douste-Blazy francia külügyminiszter. A javaslat szerint a legtöbbet, 56 milliárd eurót Lengyelország kapná, Magyarországnak 22 milliárd euró jutna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.