Ez az unió bruttó nemzeti termékének 1,03 százaléka, szemben a júniusi luxemburgi javaslattal, amely a GNI 1,06 százalékát tette ki. A brit elnökség javaslata értelmében az új tagállamok regionális segélyezése a várt tíz helyett hét-nyolc százalékkal csökkenne. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a Jack Straw bejelentését követő beszédében „visszakézből” elutasította a brit javaslatot, mert az csupán egy „mini Európának” elegendő, nem pedig egy erős Európának, „amit szeretnénk”. Barroso közölte, a javasolt költségvetés egyrészt elégtelen beruházási szintet tesz lehetővé, másrészt nem biztosítja az unión belül a kellő egyensúly létrehozását – elsősorban az új tagállamoknak. A portugál politikus a napokban intenzív tárgyalásokat folytat valamennyi féllel.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnap este jelezte: csalódást keltő a brit uniós elnökség indítványa, mert konzerválja a régi és az új tagok közötti különbséget. Lapunk kérdésére Becsey Zsolt fideszes/néppárti képviselő szintén elfogadhatatlannak nevezte mind a javasolt költségvetési összeget, mind pedig azt, hogy a brit elnökség ötnapos vitával akar elfogadtatni egy ilyen nagy horderejű kérdést.
*
László Boglár, a miniszterelnök sajtófőnöke Gyurcsány Ferenc első reagálását tolmácsolva úgy fogalmazott: a brit javaslat összességében nem a kelet-közép-európai országok felzárkózását segíti. „Nincs itt az ideje a kompromisszum megkötésének, de elutasításának sincs itt az ideje, a tárgyalásoknak az ideje van itt” – idézte Lászlót az MTI.
Kazimierz Marcinkiewicz lengyel kormányfő rövid sajtónyilatkozatában közölte a brit EU-költségvetési javaslatról: „Ebben a formájában a költségvetés számunkra nem elfogadható.” Hozzátette: a költségvetés nem a szolidaritás elvén alapszik. – A kelet-európai tagországokon múlik a britek által előterjesztett új EU-költségvetés sorsa – közölte Brüsszelben Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az euróövezet elnöke. – A hosszú távú költségvetéssel kapcsolatos brit javaslatok a látszat szerint nem vezetnek a mindenki által óhajtott megállapodáshoz – közölte Philippe Douste-Blazy francia külügyminiszter. A javaslat szerint a legtöbbet, 56 milliárd eurót Lengyelország kapná, Magyarországnak 22 milliárd euró jutna.

Itt van, amit mindenki várt: ünnepel Szoboszlai Dominik és Buzsik Borka – fotó