London visszakozott

Nagy-Britannia a jövő héten új ajánlatot fog az unió plénuma elé bocsátani – jelentette ki Jack Straw azután, hogy a nap folyamán számos külügyminiszter tiltakozott a brit tervezet ellen. Straw először temetni kezdte a 2007–2013-as költségvetést, majd visszakozott.

2005. 12. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Blair úr, tényleg oly naiv? címmel az újonnan csatlakozott tíz uniós tagállam képviselői részvételével Szájer József, az Európai Parlament (EP) néppárti alelnöke tegnap Brüsszelben nemzetközi sajtótájékoztatót rendezett, amelyen Tunne Kelam észtországi EP-képviselő hangsúlyozta, az új tagállamok nézeteltéréseiről szóló híresztelésekkel szemben a tízek teljesen egységesek a brit uniós költségvetési javaslat elvetésében, és nem hajlandók másod- vagy harmadrendű tagokká válni.
A sorban megszólaló parlamenti képviselők mindegyike hangsúlyozta, hogy a megkurtított brit költségvetési javaslat elfogadhatatlan számára. Közösen kiadott nyilatkozatukban pedig az áll, hogy a brit javaslat tovább mélyíti az árkot a régi és az új tagországok között, ami nem érdeke egyetlen tagállamnak sem. Az új tagok képviselői úgy érzik, Tony Blair miniszterelnök lényegében zsarolni kíván. Ha a szolidaritás elvének ellentmondó javaslatot decemberben elutasítják, akkor az új tagok nem kapják meg időben az áhított pénzügyi segítséget.
A képviselők messze nem hízelgő jelzőkkel illették a brit költségvetési javaslatot. Szájer József „megszégyenítőnek”, a lengyel Janusz Lewandowski, a parlament költségvetési bizottságának elnöke „cinikusnak” nevezte azt, és kijelentette, hogy az Nagy-Britannia nemzeti érdekét szolgálja, míg az Európai Uniót károsítja. Vytautas Landsbergis a londoni javaslatot egyenesen „becstelennek nevezte”, és feltette a retorikai kérdést, vajon tudják-e a britek, hogy „mi történik a világban”. Surján László, az EP költségvetési bizottságának fideszes/néppárti tagja lapunk kérdésére elmondta, hogy nincs olyan szabály, amely szerint a költségvetés ügyében az unión belül intézményközi megállapodásnak kell létrejönnie. Vagyis ha London megakadályozza az Európai Tanácsnak a költségvetéssel kapcsolatos előnyösebb döntését, akkor az Európai Parlament egymaga többet tud adni az uniónak, mint a brit javaslat.
Lapunk megkérdezte az észt Kelam képviselőt arról is, vajon az Európai Parlament szocialista frakciójának a Blair-költségvetést december 2-án előre üdvözlő nyilatkozata bátorította-e fel a briteket az új tagországok által most egységesen elvetett költségvetési javaslat benyújtására. Ő igennel felelt, és kijelentette: a britek a legkisebb bátorítást is nagyítóval keresték.



Magyar konszenzus. Az Európai Parlamentben ülő magyar frakciók vezetői elfogadhatatlannak tartják Magyarország számára az Európai Unió soros brit elnöksége által december 5-én nyilvánosságra hozott tervezetet az unió 2007–2013-as költségvetési keretéről. Az aláíró delegációvezetők kifogásolják, hogy a brit előterjesztés éles megkülönböztetést tesz a régi és új tagállamok között és azt, hogy a vidékfejlesztési kiadások lefaragása összeegyeztethetetlen az unió céljaival. (L. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.